شنبه الی پنجشنبه: 9:00 - 15:00
آموزش سرمایه‌گذاری و ترید ارزهای دیجیتال
0935-222-2675
با ما تماس بگیرید
دفتر مرکزی
مشهد- بین فکوری ۸ و ۶
info@digilearncenter.ir
با ما در ارتباط باشید!

ارز دیجیتال هورایزن (ZEN)

خانه - ارزدیجیتال - ارز دیجیتال هورایزن (ZEN)

ارز دیجیتال هورایزن (ZEN)

ارز دیجیتال هورایزن (ZEN)

ارز دیجیتال هورایزن Horizen توسط نودهای غیرمتمرکز پشتیبانی می‌شود. این ارز دیجیتال در پلتفرم خود از زنجیره جانبی Zendoo استفاده می‌کند. توکن ZEN رمز ارز بومی ‌Horizen است و در ابتدا با نام Zencash شناخته می‌شد. این ارز دیجیتال در بسیاری از صرافی‌های معتبر جهان در دسترس است.

Horizen یک سیستم بلاک‌چین می‌باشد که قابلیت همکاری دارد و توسط نودهای غیرمتمرکز پشتیبانی می‌شود. پلتفرم Sidechain یا همان زنجیره جانبی آن بر روی حریم خصوصی داده‌های مقیاس پذیر تمرکز دارد و به همین ترتیب مشاغل و همچنین توسعه‌دهندگان را قادر می‌سازد با استفاده از فناوری منحصر به فرد زنجیره جانبی معروف به Zendoo، بلاک‌چین‌های خصوصی یا عمومی ‌بسازند.

این ارز دیجیتال در ماه می ‌سال ۲۰۱۷ راه اندازی شد و تلاش می‌کند از طریق فعال کردن موارد مورد استفاده در دنیای واقعی، از یکپارچگی و حریم خصوصی داده‌ها اطمینان حاصل کند. ارز دیجیتال Horizen ادعا می‌کند که کاملا غیرمتمرکز و کاملا قابل تنظیم با ویژگی‌های حریم خصوصی است و از هزینه‌های کم مرتبط با ساخت بلاک‌چین با مدل‌های در آمد قابل تنظیم و تعداد نامحدود توکن‌ها و دارایی‌های دیجیتالی پشتیبانی می‌کند.

ارز دیجیتال Horizen همان ارز دیجیتال ZenCash نام دارد که پس از چندی به این نام تغییر پیدا کرده است. اگر با ارز دیجیتال ZenCash آشنایی داشته باشید می‌دانید که تمرکز آن بر روی امنیت و حریم خصوصی می‌باشد. ارز دیجیتال ZenCash بر روی بلاک‌چین ZClassic فعالیت می‌نمود. پس از کمی‌فعالیت این ارز فورک شد و دیگر بر روی آن بلاک‌چین فعالیت نکرد. اگر درباره فورک ارز‌های دیجیتال اطلاعاتی ندارید بهتر است مقاله‌ای درباره آن بخوانید اما به صورت کلی می‌توان فورک را اینگونه تعریف کرد که اگر برخی از برنامه‌نویسان ببیند که یک ارز از حالت‌های مختلف دارای ضعف است آن کد‌های آن را تغییر می‌دهند تا تمامی‌ آن ضعف‌ها برطرف شود و حال آن‌ها اقدام به ایجاد یک ارز جدید می‌کنند. برای مثال ارز دیجیتال “بیت‌کوین کش” فورک ارز دیجیتال “بیت‌کوین” می‌باشد. اگر به وایت پیپر ارز دیجیتال بیت‌کوین کش نگاهی بیندازید می‌بینید که تمامی ‌مشکلات بیت‌کوین در این ارز برطف شده است.


بنیان‌گذاران ارز دیجیتال هورایزن چه کسانی هستند؟

در ماه می ‌سال ۲۰۱۷ میلادی، رابرت ویگلیون (Robert Viglione) و رالف ورسلوایس (Rolf Versluis) به عنوان هم‌بنیانگذاران این شبکه، زن‌کش را به عنوان یک فورک زی‌کلاسیک (ZClassic) –که خود یک فورک زی‌کش است– راه‌اندازی کردند. در آگوست سال ۲۰۱۸، نام تجاری پروژه از زن‌کش به هورایزن تغییر یافت.

رابرت ویگلیون، هنگامی‌ که یک افسر نظامی ‌آمریکایی در افغانستان بود، کلاس‌های آموزشی «بیت‌کوین ۱۰۱» را برای شهروندان افغانی که در اطراف پایگاه نظامی‌ ایالات متحده کار می‌کردند، برگزار کرد. این کلاس‌ها تلاشی بود برای نشان دادن اینکه فناوری بلاک‌چین چگونه می‌تواند برای کسانی که در کشور‌های در حال توسعه زندگی می‌کنند، مفید باشد.


ویژگی‌های ارز دیجیتال هورایزن

ارز رمز هورایزن بیشترین تعداد گره را در میان کریپتوها دارد. (در حدود ۳۰۰۰۰ نود فعال) شبکه گره‌های هورایزن چندین رده دارد و نقش همه گره‌ها یکسان نیست. گره‌های کامل در شبکه دارای نسخه کاملی از تراکنش‌ها و داده‌های داخل شبکه هستند. گره‌های امن یا Secure Node گره‌های کاملی با سازوکارهای رمزنگاری هستند که به امنیت ارتباط میان گره‌ها و جلوگیری از جعل کردن ارتباطات کمک می‌کنند. گره‌های بزرگ یا سوپرنودها نیز به قدری ایمن هستند که میزبان زنجیره‌های فرعی هورایزن هستند. در تاریخ دوم ژون سال ۲۰۱۸ میلادی، شبکه زن‌کش تحت نفوذ حمله ۵۱ درصدی قرار گرفت و متجاوز از نیم برابر قدرت پردازشی شبکه را تحت تصرف خود درآوردند و حدود ۶۰۰ هزار بلاک‌چین از طریق تغییر آن دزدیدند!

نقطه اتکای ارز Horizen چیست؟

ارز Horizen که قبل‌تر از آن تحت عنوان ZenCash به آن اشاره می‌شد، یک ارز رمزپایه با تمرکز بر امنیت و حفظ حریم شخصی می‌باشد که در آغاز بر پایه بلاک‌چین Zclassic ایجاد شده بود ولی با گذر زمان دچار انشعاب یا همان فورک از آن شده است. فورک کردن در زمینه ارزهای رمزپایه و دیجیتال به این معنی می‌باشد که یک دسته یا گروه از برنامه‌نویسان به دلایل مختلفی مانند فقدان امنیت یا ضعف اطلاعاتی، ساختار و پروتکل‌های بوجود آورده را دگرگون می‌کنند. در خصوص ارز Horizen نیز، شاهد فورک بلاک‌چین می‌باشیم. شبکه جهانی Horizen مشتمل بر یک سازمان فاقد مرکزیت و خودبنیاد بوده و شامل چند نهاد بنیادی می‌باشد:

 • ZenChat که یک پیام‌رسان خصوصی با سطح امنیت خیلی بالاست.
 • ZenPub که یک پلتفرم جهت ایجاد و تولید فایل‌ها به صورت ناشناس می‌باشد.
 • ZenHide که یک تونل انتقال اطلاعات محرمانه است.

هم اکنون نیز هنوزهم ZEN سکه محلی داد و ستد در شبکه Horizen می‌باشد. امنیت و حریم شخصی تنها یک مسئله پایین‌دستی و جزئی در برابر با حملات تروریستی و سایبری نمی‌باشد بلکه به یکی از نگرانی‌های بنیادین بیشتر افراد حاضر در دنیای دیجیتال تبدیل شده است. نورتون تخمین می‌زند که تقریبا ۶۰ میلیون آمریکایی تابحال حداقل یک مرتبه قربانی دزدی اطلاعات شده‌اند و پیشبینی می‌گردد که تا سال ۲۰۲۳ شاهد رشد بیش از دو برابری این گونه حملات در سراسر دنیا خواهیم بود.


سطح امنیت شبکه هورایزن تا چه حد است؟

فراموش نکنید که فلسفه اصلی شبکه ارز Horizen بر پایه امنیت و حفظ حریم شخصی بنا شده است و حفظ حریم شخصی و امنیت هدف اصلی و فلسفه وجودی آن است. در همین راستا شبکه ارز هورایزن از پروتکل‌های زیر استفاده می‌کند:

 • zk-SNARKS
 • انضمام TLS
 • تقسیم مستمر دامنه
 • نشر و تنظیم توزیع‌شده (مقسوم)
 • کدگذاری کاربر به هسته
 • کدگذاری End-to-End

این پروتکل‌ها و تکنولوژی‌ها کمک می‌کنند تا کاربر بتواند به ‌سادگی میزان مد نظر امنیت و شفافیت در داد و ستدهای الکترونیک خود را تعیین کند. علاوه بر ارز ZEN که زیر واحد بلاک‌چین Horizen است، این پلتفرم توانایی بالایی برای ایجاد کانال امن ارتباطی با سایرین داشته و از طریق Sphere در اپلیکیشن Horizen این امکان را فراهم می‌کند.


برنامه‌ها و دورنمای پیش روی شبکه هورایزن

ارز هورایزن راه بلندی را پیموده است و از آغاز به کار خود در سال ۲۰۱۷ تاکنون توانسته تا به شکل فعالی در نقش یک پلتفرم تمام و کمال ظاهر شود. تیم Horizen بسیار فعال بوده و با پافشاری مستمر خود در بهبود و توسعه شبکه ارز هورایزن، همواره این پروژه را در مسیر پیشرفت حفظ کرده‌اند. این یعنی پروژه ارز Horizen درونمایی برجسته و روشن را پیش روی خود دارد. تا یک چهارم نهایی سال ۲۰۲۰ ارز هورایزن برنامه دارد تا توسعه چشمگیری را در سایدچین‌ها ایجاد و زنجیر اصلی را نیز به شدت تقویت سازد.


وجهه اقتصادی ماینینگ ارز هورایزن

پرسودترین پلن موجود برای ماینینگ Horizen در بازار ایران، استفاده از ماینر مدل B3 pro پاندا-ماینر است که یکی از مدل‌های قدرتمند برای انجام این کار است. این نوع ماینر در پلنی بلندمدت و ۹۷۷ روزه امکان بازگشت سرمایه را فراهم کرده و پس از این شما وارد فاز سوددهی خواهید شد. هرچند این پلن برای ماینینگ نمی‌تواند خیلی معقول باشد اما بهترین پلن موجود بین ماینرهای مختلف است. فراموش نکنید که توضیحات ذکر شده در مورد این پلن بر مبنای داده‌های فعلی است و در صورت داشتن تصمیم قطعی برای ورود به عرصه استخراج ارز Horizen حتماً داده‌های بروز در نظر بگیرید.


آیا ارز دیجیتال Horizen استخراج می‌شود؟

برای اینکه ببینیم این ارز دیجیتال قابلیت استخراج را دارد یا خیر در ابتدا باید الگوریتم این ارز دیجیتال را بررسی نماییم. ارز دیجیتال Horizen مبتنی بر الگوریتم گواه اثبات کار حافظه محور یا Equihash است. این الگوریتم به گونه‌ای طراحی شده است که در برابر دستگاه‌های ASIC مقاوم است  و هدف اصلی این الگوریتم فراهم آوردن ماینینگ از طریق دستگاه‌هایی به غیر از ASIC می‌باشد.

یکی از دلایلی که سبب می‌شود یک ارز دیجیتال قابلیت استخراج را دارا باشد این است که مبتنی بر الگوریتم PoW یا گواه اثبات کار باشد. ارز دیجیتال Horizen از الگوریتم گواه اثبات کار حافظه محور استفاده می‌کند پس قابلیت استخر را دارا می‌باشد.


کیف پول ارز دیجیتال هورایزن

 • Sphere
 • Swing Wallet
 • MyZenWallet
 • Zen Wallet
 • Paper Wallet
 • کیف پول Coinomi
 • کیف پول CoolWallet
 • کیف پول Ledger

مزایای ارز دیجیتال هورایزن

 • غیرمتمرکز بودن:

این ارز دیجیتال همانطور که گفتیم غیرمتمرکز است. در نتیجه شما می‌توانید با خیال راحت آن را خریداری کنید. هیچ فرد و یا ارگانی نمی‌تواند این ارز را پیگیری کند.

 • حریم خصوصی:

هویت تراکنش‌ها در این ارز دیجیتال فاش نمی‌شود و کاملا پنهان می‌ماند همانطور که گفتیم این ارز به حریم خصوصی بسیار اشاره کرده است. ارز دیجیتال Horizen را می‌توان از طریق تراکنش‌های خارج از شبکه ارسال نمود.

 • فعالیت امن نود یا گره‌ها در شبکه:

همه تراکنش‌ها در این ارز محافظت شده می‌باشند و اطلاعات فرستنده و گیرنده و همچنین مقدار تراکنش‌ها نمایان نمی‌شود. تمامی ‌ارتباطات‌ها بین نود‌ها در این شبکه رمزگذاری می‌شود و این موضوع از بلوکه شدن نود‌ها در شبکه جلوگیری می‌کند.

ارسال دیدگاه

آخرین مطالب