شنبه الی پنجشنبه: 9:00 - 15:00
آموزش سرمایه‌گذاری و ترید ارزهای دیجیتال
0935-222-2675
با ما تماس بگیرید
دفتر مرکزی
مشهد- بین فکوری ۸ و ۶
info@digilearncenter.ir
با ما در ارتباط باشید!

ارز دیجیتال کاردانو (ADA)

خانه - ارزدیجیتال - ارز دیجیتال کاردانو (ADA)

ارز دیجیتال کاردانو (ADA)

ارز دیجیتال کاردانو (ADA)

ارز دیجیتال کاردانو یک شبکه مبتنی بر بلاک‌چین است که ارز دیجیتال آن «Ada» نام دارد. از این شبکه می‌توان برای انتقال پول دیجیتالی و همچنین ثبت قراردادهای هوشمند و ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز استفاده کرد. به نوعی می‌توان گفت که کاردانو رقیبی برای اتریوم، ایاس و دیگر پلتفرم‌های قرارداد هوشمند محسوب می‌شود. کاردانو یک پلتفرم مبتنی بر بلاک‌چین است که مانند اتریوم امکان ایجاد و اجرای قراردادهای هوشمند را فراهم می‌کند؛ با این تفاوت که کاردانو خود را پیشگام در «نسل سوم بلاک‌چین» می‌نامد و امنیت آن با استفاده از معماری چند لایه تأمین شده است. به گفته تیم کاردانو، سرعت و کارمزد تراکنش‌های این شبکه بسیار بهتر از بلاک‌چین‌های قدیمی مانند اتریوم است.

با استفاده از کاردانو و امکان ایجاد قراردادهای هوشمند، می‌توان روی این بلاک‌چین برنامه‌های غیرمتمرکز ساخت؛ برنامه‌هایی که هیچ‌کس نمی‌تواند آنها را متوقف کند. تیم کاردانو هر دو نیاز کاربر و تنظیم‌کننده مقررات را در نظر گرفته است. آنها تلاش می‌کنند تا بین موارد قانونی و حریم خصوصی کاربران ‌تعادل برقرار کنند.

به دلیل اینکه بیشتر توسعه‌دهندگان و سرمایه‌گذاران اولیه این پروژه، ژاپنی هستند و شباهت‌های زیادی با اتریوم دارد، به کاردانو «اتریوم ژاپنی» هم می‌گویند.

کاردانو یک پروژه است که هدف آن فراهم کردن زیرساخت‌های بلاک‌چین در اکوسیستم رمزنگاری است. در حالی‌که این پروژه کندتر از آنچه انتظار می‌رود، پیش می‌رود، اهداف زیادی نیز دارد.

 

تاریخچه کاردانو

بنیان‌گذار کاردانو،‌ چارز هاسکینسون (Charles Hoskinson) است که خودش یکی از اعضای تیم اتریوم بوده است. سال ۲۰۱۵ پروژه کاردانو کلید خورد و به مدت دو سال به‌منظور یافتن راه‌ حل‌هایی برای مشکلات اتریوم و بیت‌کوین، مورد تحقیق و بررسی قرار گرفت. کاردانو توانست با ایجاد فرایندهای جدید در تاًیید تراکنش‌ها و ایجاد بلاک، مسائل مقیاس‌پذیری در بیت‌کوین و قراردادهای هوشمند در اتریوم را حل کند. چارز هاسکینسون، بیت‌کوین را از نسل اول بلاک‌چین و اتریوم را از نسل دوم بلاک‌چین در نظر می‌گیرد. طبق عقیده‌ او، ما به یک نسل سومی از بلاک‌چین‌ها نیاز داریم که کاردانو این نیاز را برطرف می‌کند.

 

در حال حاضر سه بنیاد و شرکت زیر روی توسعه کاردانو کار می‌کنند:

-The Cardano Foundation

-IOHK

-Emurgo

به جز شرکت‌های بالا، ده‌ها تیم دیگر به شکل جداگانه در حال کار بروی کد منبع‌باز کاردانو و ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز روی آن هستند.

پس از دو سال تحقیق و آزمایش، در ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۷ (۶ مهر ۹۶) شبکه اصلی کاردانو راه‌اندازی و کمی بعد ارز دیجیتال کاردانو (Ada) به فهرست بیترکس، بزرگ‌ترین صرافی ارز دیجیتال آن زمان، اضافه شد.

 

ارز دیجیتال کاردانو چگونه کار می‌کند؟

بلاک‌چین کاردانو به کاربران امکان ایجاد قراردادهای هوشمند را نیز فراهم می‌کند، درست مثل بلاک‌چین اتریوم. قراردادهای هوشمند اجازه می‌دهند تا دو یا چند نفر بدون نیاز به شخص ثالث وارد یک توافقنامه شوند، به این معنی که پس از تحقق شرایط از پیش تعریف شده، همه موارد دیگر به صورت خودکار انجام می‌شود.

Cardano به عنوان یک بلاک‌چین “نسل سوم” طراحی شده است، هدف آن حل مشکلات مقیاس پذیری نسل یک (به عنوان مثال، بیت‌کوین) و نسل دو (به عنوان مثال، Ethereum) است.

کاردانو به‌عنوان مقایسه، قدرت محاسباتی VISA را در مستندات خود ارجاع می‌دهد:

گزارش شده است که این شبکه به طور متوسط ۱۷۳۶ تراکنش پرداخت در هر ثانیه (TPS) را با‌ قابلیت مدیریت حداکثر ۲۴۰۰۰ TPS انجام می‌دهد.

کاردانو با چندین روش بهبود کارایی را هدف قرار داده است. یکی از مهم‌ترین ارکان این هدف سازوکار اجماع اثبات سهام (PoS) بنام Ouroboros است. Ouroboros ضمن ارائه تضمین‌های امنیتی قابل اثبات، هزینه انرژی را در مقایسه با اثبات کار (PoW) کاهش می‌دهد.

راه حل Cardano’s Layer 2 برای مقیاس پذیری بیشتر، Hydra نام‌گذاری شده است. ایده این است که با افزودن هر گره جدید به شبکه، توان عملیاتی افزایش می‌یابد.

ترکیب‌کننده هارد فورک همچنین از ویژگی‌های اصلی Cardano است که اجازه می‌دهد تا هارد فورک بدون وقفه یا راه‌اندازی مجدد در زنجیره بلوک انجام شود. موفقیت در به‌روزرسانی شلی شاهدی بر اثربخشی این روش است.

 

خرید کاردانو

برای خرید کاردانو بهترین کار مراجعه به یک سایت صرافی ارز دیجیتال است. کاربران ساکن ایران برای خرید کاردانو از یک صرافی آنلاین معمولاً از یکی از دو روش زیر استفاده می‌کنند:

 • خرید مستقیم کاردانو از سایت‌های ایرانی با ریال و کارت بانکی
 • خرید بیت‌کوین یا تتر از سایت‌های ایرانی با ریال و کارت بانکی و سپس تبدیل آن به کاردانو در صرافی‌های خارجی مانند بایننس.

 

نقشه راه کاردانو (ADA) چیست؟

نقشه راه کاردانو از پنج مرحله اصلی تشکیل شده است: بایرون، شلی، گوگوئن، باشو و ولتر. بایرون، فاز اول نشان‌گر راه اندازی شبکه همراه با قابلیت‌های اساسی مانند انتقال ADA است. هارد فورک شلی در سال ۲۰۲۰ شکل گرفت و گام‌های بیشتری در جهت تمرکززدایی را ارائه می‌دهد. اکنون گره‌ها توسط انجمن کاردانو اداره می‌شوند و استخرهای سهام توسط دارندگان ADA اداره می‌شود.

از دسامبر سال ۲۰۲۰، قراردادهای هوشمند عملکردی نمی‌توانند در بستر بلاک‌چین مستقر شوند. به‌عنوان بخشی از نقشه راه، این به‌عنوان بخشی از به‌روزرسانی Goguen ارائه می‌شود. به دنبال گوگوئن، دوره باشو بر روی بهینه‌سازی مقیاس پذیری و قابلیت همکاری متمرکز است و دوره ولتر یک سیستم خزانه‌داری را معرفی می‌کند.

 

ویژگی‌های کلیدی ارز دیجیتال کاردانو

نقاط قوت کاردانو، فلسفه علمی است که در پس آن وجود دارد. تیم توسعه‌دهنده کاردانو بیش از ۹۰ وایت پیپر برای فناوری اساسی منتشر کرده است. این پروژه دارای یک نقشه راه کاملاً مشخص است، در حالی که این شبکه می‌خواهد دارای امنیت، مقیاس‌پذیری و قابلیت همکاری خوب باشد.

 

نحوه ذخیره ارز دیجیتال کاردانو

Daedalus توسط IOHK توسعه یافته است، کیف‌پول نرم‌افزاری دسک‌تاپ منبع باز انتخابی برای ذخیره‌سازی ADA است. این یک کیف پول کامل است، به این معنی که بلاک‌چین کامل Cardano باید بارگیری شود و هر معامله خرید ارز دیجیتال یا فروش آن برای تامین حداکثر امنیت کاربر تأیید می‌شود.

کیف پول‌هایی که نیازی به بارگیری کامل بلاک‌چین را ندارند، کیف پول Yoroi و AdaLite هستند. ADA همچنین می‌تواند بر روی کیف پول‌های سخت‌افزاری مانند Ledger و Trezor از طریق Daedalus ، Yoroi Wallet و AdaLite ذخیره شود.

مانند اکثر بلاک‌چین ها، Cardano نیز غیر‌متمرکز است ، به این معنی که توسط هیچ مرجع واحدی کنترل نمی‌شود. در عوض، معاملات و قراردادهای هوشمند توسط جامعه تأیید می‌شوند، که این کار را با به اشتراک گذاشتن توان محاسباتی خود انجام می‌دهند. با این حال ، کاردانو کارها را به روشی متفاوت با بیت‌کوین و اتریوم انجام می‌دهد.

پلتفرم کاردانو از دو لایه تشکیل شده است :

 1. لایه اول، لایه توافق کاردانو [Cardano Settlement Layer (CSL)]: در این لایه اطلاعات مربوط به معاملات منتقل می‌شود، شامل مبلغ ، پرداخت کننده، گیرنده و زمان انتقال. در این لایه توکن پلتفرم کاردانو یعنی ADA نیز قابل تبادل و انتقال است.
 2. لایه دوم، لایه کنترل [Cardano Control Layer (CCL)]، یا لایه محاسباتی [Cardano Computation Layer (CCL)] : این لایه داده‌های حساب را پردازش می‌کند. این شامل اطلاعاتی است که در یک قرارداد هوشمند ذخیره می‌شود، و البته مشخصات دیجیتالی را نیز در بر‌می گیرد. ساختار سلسله مراتبی کاردانو تضمین می‌کند که این لایه می‌تواند به‌عنوان واسطه مبادله و همچنین برای ایجاد قراردادهای هوشمند مورد استفاده قرار گیرد.

هدف توسعه‌دهندگان کاردانو این است که این پلتفرم با اکوسیستم اصلی جریان مالی قابل تعامل باشد.

 

مزایای پلتفرم دو لایه

مزایای پلتفرم دو لایه کاردانو نسبت به پلتفرم‌های یک لایه بلاک‌چین‌های قدیمی‌تر:

(می‌توان بروزرسانی‌ها را بطور جداگانه و ویژه انجام داد. لایه محاسباتی (Computational Layer) کاردانو سازگارتر و انعطاف‌پذیرتر از مشابه آن در بلاک‌چین‌هایی مانند اتریوم است، زیرا می‌توان تغییرات کوچکی را برای کاربران نهایی مختلف (مثلا ملیت‌های مختلف با قوانین متفاوت) ایجاد کرد.

بنابراین گرچه کاربران سکه ADA می‌توانند خصوصی بمانند، کاردانو همچنین می‌تواند از رعایت مقررات داخلی توسط کاربران اطمینان حاصل کند.

لایه محاسباتی همچنین برای انجام سافت فورک‌ها بدون ایجاد اختلال مفید است، چیزی که بلاک‌چین‌های قدیمی‌تر نتوانسته‌اند به آن برسند.

(علاوه بر این، سیستم عامل امن‌تر می‌شود زیرا هک شدن یک لایه تاثیری بر لایه دیگر ندارد. این به توسعه‌دهندگان این پلتفرم امکان می‌دهد که ابرداده‌های اطلاعات شخصی را بطور جداگانه و ایمن ذخیره و پردازش کنند.

 

اوروبوروس (Ouroboros)

اوروبوروس (Ouroboros) قلب پلتفرم Cardano است. الگوریتم Ouroboros از پروتکل اثبات سهام (Proof of Stake) برای استخراج ارز استفاده می‌کند.

Ouroboros همچنین در نوع و شکل پاداش‌هایی که به سهام‌داران داده می‌شود با سایر الگوریتم‌ها تفاوت دارد.

الگوریتم اثبات‌کار (Proof of Work) به استخراج‌کنندگان در قالب سکه و هزینه تراکنش پاداش می‌دهد، اما طراحی الگوریتم Ouroboros پاداش در دسترس بودن و تأیید معاملات را به صورت شراکت در قدرت عظیم رایانه برای استخراج سکه‌ها در نظر گرفته است. پاداش اقتصادی نیز بین سه گروه از سهامداران تقسیم می‌شود: تأیید کنندگان ورودی، سهامداران محاسبات چند بخشی و رهبران اسلات.

 

کیف پول ددالوس (Daedalus)

برای ذخیره سکه‌های ADA شما، کاردانو کیف پول رسمی خود را به نام Daedalus دارد. با این حال موارد متعددی از جامعه کریپتوکارنسی گزارش شده است که می‌گوید کیف پول Daedalus دچار مشکلات بسیاری است (شامل عدم امکان اتصال به شبکه ، اختلال در همگام‌سازی و نرسیدن تراکنش‌ها به گیرنده).

 

مزایا و معایب ارز دیجیتال کاردانو

مزایا:

– تیم توسعه و پشتیبانی عالی. بنیان‌گذار کاردانو قبلاً نقش بزرگی در پروژه های موفقی مانند BitShares و Ethereum داشته است.

 • کاردانو اولین شبکه بلاک‌چین است که از دو لایه (لایه توافق و لایه محاسباتی) استفاده می‌کند.
 • محدودیتی از لحاظ مقیاس پذیری وجود ندارد. وقتی افراد بیشتری از بلاک‌چین استفاده می‌کنند، معاملات بیشتری می‌توانند پردازش شوند.
 • کریپتوکارنسی شبکه کاردانو – ADA – امکان انجام معاملات ارزان و سریع را فراهم می‌کند.
 • ساز و کار اجماع Cardano نسبت به بلاک‌چین‌های قدیمی دارای محیطی دوستانه‌تر و همچنین عادلانه‌تر است.

معایب:

 • بسیاری از ادعاهایی که کاردانو مطرح می‌کند نظری هستند ، زیرا بلاک‌چین کاردانو هنوز در حال توسعه است.
 • سایر بلاک‌چین‌ها مانند ریپل، استلار، وNEO قادر به پردازش بیش از ۱۰۰۰ تراکنش در هر ثانیه هستند. در حالی که حداکثر مقیاس پذیری کاردانو در حال حاضر فقط ۲۵۷ تراکنش در ثانیه است.
 • در مورد کیف پول رسمی کاردانو مشکلاتی وجود دارد.

ارسال دیدگاه

آخرین مطالب