شنبه الی پنجشنبه: 9:00 - 15:00
آموزش سرمایه‌گذاری و ترید ارزهای دیجیتال
0935-222-2675
با ما تماس بگیرید
دفتر مرکزی
مشهد- بین فکوری ۸ و ۶
info@digilearncenter.ir
با ما در ارتباط باشید!

ارز دیجیتال کازماس (ATOM)

خانه - ارزدیجیتال - ارز دیجیتال کازماس (ATOM)

ارز دیجیتال کازماس (ATOM)

ارز دیجیتال کازماس (ATOM)

ارز دیجیتال کازماس یا کاسموس (Cosmos)، یک شبکه غیرمتمرکز تشکیل شده از چند بلاک‌چین مستقل موازی است که مبتنی بر الگوریتم‌های توافق بی‌اف‌تی (BFT)، مانند توافق تندرمینت، هستند. این پلتفرم بر ایجاد سازگاری با شبکه‌های بلاک‌چین دیگر متمرکز است. شبکه کازماس قادر به تعامل با ارز‌های دیجیتال است و کاربرد‌های دیگری دارد که شبکه‌های بلاک‌چین دیگر توان دسترسی به آن‌ها را ندارند. این موضوع بی‌تردید در آینده کازماس تأثیر بسزایی دارد.

قابل ذکر است که ارز ATOM با ارز ATOMIC COIN متفاوت است. ارز ATOMIC COIN یک پروژه آینده‌داری نمی‌باشد و مراقب باشید که این دو ارز را با یکدیگر اشتباه نگیرید.

 

نگاهی به تاریخچه کازماس

 آپریل ۲۰۱۷: جذب سرمایه ۱۷ میلیون دلاری در ۲۹ دقیقه اول عرضه اولیه.

 دسامبر ۲۰۱۸: بازی “استیک کردن سهام”۶ پیاده‌سازی شد.

 مارس ۲۰۱۹: شبکه رسمی کازماس راه‌اندازی شد.

 نوامبر ۲۰۱۹: کاوا۷ به‌عنوان یکی از اولین پروژه‌هایی بود که شبکه اصلی خود را روی شبکه کازماس راه‌اندازی و اجرا کرد.

 فوریه ۲۰۲۰: تیم کازماس از هم جدا شدند و موسس و مدیرعامل این شبکه، از سمت خود به‌منظور اجرای پروژه جدی به نام وِرگو۸ کناره‌گیری کرد.

 سپتامبر ۲۰۲۰: همکاری با شرکت نیم۹ (NYM).

 فوریه ۲۰۲۰: پیاده‌سازی استارگیت۱۰، که با این ارتقا در سیستم بیشتر اهداف نوشته‌شده در وایت‌پیپر شبکه کازماس اجرا شد و برای اولین بار در طول تاریخ، بلاک‌چین‌های کازماس قادر خواهند بود با هم از طریق یک پروتکل استانداردشده، ارتباط برقرار کنند.

 

اهداف پروژه کازماس COSMOS

کازماس پروژه خود را به عنوان اینترنت بین بلاک‌چین‌ها معرفی کرده است. و بر این عقیده معتقد است که می‌تواند بلاک‌چین‌های متفاوتی را در یک پلتفرم گرد‌ هم آورد و چندین مشکل اصلی را که از ابتدا وجود داشته را از بین ببرد که این مشکلات عبارتند از:

 • قابلیت همکاری بین بلاک‌چین‌ها
 • حق مالکیت
 • قابلیت استفاده
 • مقیاس‌پذیری

 

امکانات شبکه کازماس

کازماس یک تکنولوژی منحصر به فرد است که خیلی فراتر از این است که فقط یک شبکه برای ارتباط میان بلاک‌چین‌ها باشد. تیم کازماس یک فرآیند ساده برای ایجاد یک برنامه و بلاک‌چین را نیز طراحی کرده‌اند که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهند تا به‌سادگی و با صرف زمان بسیار کمتر به‌جای گذراندن سال‌ها، در طی چند ماه و یا حتی چند هفته برنامه بلاک‌چین خود را ایجاد کنند و گسترش بدهند. ترکیب “تسریع فرآیند توسعه بلاک‌چین”، “توانایی ارتباط و همکاری بلاک‌چین‌های جدید و قدیمی” و همچنین خاصیت “برنامه‌پذیر بودن” و “داشتن هدفی خاص” باعث رشد این شبکه شده است.

شاید جالب باشد که بدانید تیم کازماس برای نشان دادن قدرت تکنولوژی شبکه خود، یک نسخه از اتریوم را روی شبکه کازماس ساخت و اترمینت نامید. این نسخه از اتریوم دقیقاً مثل اتریوم اصلی کار می‌کند و حتی با قراردادهای هوشمند موجود و ابزار‌های دیگر اتریوم مثل متامسک سازگاری بهتری دارد.

 

نگاهی فنی‌تر به ابزار‌های شبکه کازماس:

در ابتدا باید گفت که این پروژه دارای دو مولفه است برای تخقق اهداف خود که این دو مولفه عبارتند از:

 • Tendermint Core
 • IBC

Tendermint Core که متن باز است و به عنوان هسته اصلی پلتفرم عمل می‌کند و همچنین IBC که یک پروتکل ارتباطات بین بلاک‌چین‌ها است که می‌تواند ارتباط بین تمام زنجیره‌های فردی را برقرار سازد. که از ترکیب این دو شبکه یا اکوسیستم کازماس ایجاد می‌شود.

قابل ذکر است که هر فردی که دارای یک برنامه است می‌تواند از کازماس استفاده کند برای ترکیب شبکه غیر‌متمرکز و توزیع شده خود به همراه مدل BFT یا همان مدل اجماع سازگار.

پس می‌توان گفت که بلاک‌چین‌های جدی از طریق Cosmos SDK و Tendermint Core ایجاد می‌شوند و از طریق لایه Ibc بهم متصل می‌شوند.

 

ابزار Cosmos SDK چگونه کار می‌کند؟

قابلیت استفاده برنامه‌های بلاک‌چین برای توسعه‌دهندگان پیچیده و دشوار است. ابزار Cosmos SDK این مسئله را برطرف می‌کند. این ابزار یک چارچوب مدولار برای ساختن بلاک‌چین‌های عملیاتی و خاص است که از یک چارچوب تعمیم یافته، ساخته شده است.

این ابزار فرایند ساخت برنامه‌های کاربردی بلاک‌چین ایمن در بالای Tendermint BFT را ساده می‌کند. این ابزار مبتنی بر دو اصل اساسی مدولار بودن و امنیت مبتنی بر قابلیت‌ها است.

 

نکته جالب درباره پروژه کازماس

کازماس خیلی مشابه پروژه پولکادات است. پروژه پولکادات نیز اکوسیستمی است که برای ارتباط بلاک‌چین‌های مختلف استفاده می‌شود، اما برخلاف پولکادات، کازماس “قدرت” و “حاکمیت” بلاک‌چین‌های مختلف و مستقل را اولویت‌بندی می‌کند. به این معنی که خود بلاک‌چین‌ها باید امنیت را تامین کنند و روش ارتقای بلاک‌چین مخصوص خود را تعیین کنند و از تاییدکنندگان تراکنش شبکه استفاده کنند.

 

توکن اتم یا ATOM

توکن شبکه‌ی کازماس به نام توکن اتم شناخته می‌شود. نگهداری این توکن‌ها این توانایی را به شما می‌دهد که توکن خود را به‌اصطلاح “استیک”۱۵ کنید و اعتبار بلوک‌های شکل‌گرفته در شبکه بلاک‌چینی را تایید کنید و بابت آن پول دریافت کنید.

تولید توکن اتم برای اولین بار بعد از راه‌اندازی شبکه اصلی کازماس انجام گرفت، توکن ATOM میان شرکت‌کنندگان در فروش اولیه توکن، بنیان‌گذاران شبکه و توسعه‌دهندگان اصلی توزیع شد.

شبکه‌ی کازماس از مکانیزم “اثبات سهام” استفاده می‌کند. به این معنی که شما می‌توانید با نگهداری توکن اتم، پاداش بلوک‌های شکل گرفته شبکه را به خود اختصاص دهید. در واقع اعتبار‌سنجی آن‌ها را انجام دهید و همچنین کارمزد تراکنش‌ها را از طریق استیک کردن توکن خود چه به روش اجرای نرم‌افزار اعتبار‌سنجی و چه به روش واگذاری اختیار اتم خود به‌عنوان یک اعتبارسنج، از آن خود کنید.

اعتبار‌سنج‌ها اتم خود را به‌اصطلاح استیک یا قفل می‌کنند و با استفاده از اجرای یک برنامه خاص به شبکه کازماس متصل می‌شوند و وظیفه اعتبارسنجی تراکنش‌ها را انجام می‌دهند.

هولد‌کنندگان این حق انتخاب را دارند که توکن اتم خود را به اعتبارسنج‌ها واگذار کنند و به‌جای اجرای برنامه توسط خودشان پاداش خود را، غیر‌مستقیم دریافت ‌کنند.

 

بهترین کیف پول‌های ارز دیجیتال کازماس

 • کیف پول سخت‌افزاری لجر نانو اس
 • کیف پول نرم‌افزاری Lunie
 • کیف پول نرم‌افزاری Trust Wallet
 • کیف پول Guarda
 • کیف پول Cosmostation
 • کیف پول موبایلی Wetez
 • کیف پول imToken

 

مزایا و معایب ارز دیجیتال کازماس

مزایا:

 • پشتیبانی در محافل ارز دیجیتال
 • تکنولوژی نویدبخش
 • استفاده کاربردی

معایب:

 • غیرمتمرکزسازی مشکوک

در واقع این شبکه با ۱۰۰ تأییدکننده مدیریت می‌شود. برای اینکه یک تأییدکننده باقی بمانید، لازم است که به شکل مداوم دارایی خود را افزایش دهید. برخی از کارشناسان نگران هستند که چنین طرحی ممکن است منجر به ظهور «نهنگ»ها در بازار کازماس شود.

 • رقابت سخت

استارت‌آپ‌هایی مانند آیون، پولکادات و پنتا نیز در همین جهت کراس-چین در حال توسعه هستند. البته بازار موفق‌تر ارز دیجیتال ویوز نیز توانسته دروازه‌هایی را برای این کار معرفی کند.

 • توسعه کُند

ارسال دیدگاه

آخرین مطالب