شنبه الی پنجشنبه: 9:00 - 15:00
آموزش سرمایه‌گذاری و ترید ارزهای دیجیتال
0935-222-2675
با ما تماس بگیرید
دفتر مرکزی
مشهد- بین فکوری ۸ و ۶
info@digilearncenter.ir
با ما در ارتباط باشید!

ارز دیجیتال کلیتن (KLAY)

خانه - ارزدیجیتال - ارز دیجیتال کلیتن (KLAY)

ارز دیجیتال کلیتن (KLAY)

ارز دیجیتال کلیتن (KLAY)

پیش از هر چیز بهتر است با ارز دیجیتال کلیتن یا کلایتن (Klaytn) آشنا شویم زیرا ارز دیجیتال کلایتون (Klay) مربوط به پلتفرم کلایتن است. این پلتفرم نیز با کمک یک شبکه بزرگ پیام‌رسان در کره‌جنوبی به نام کاکااو (Kakao) ساخته شد. پلتفرم کلایتن در ماه جون سال ۲۰۱۹ میلادی به عنوان یک سیستم سازمانی و خدمات‌رسانی عرضه شد و می‌توانست تجربه موفقیت‌آمیز یک بلاک‌چین را به میلیون‌ها نفر منتقل سازد. این پلتفرم با استفاده از خصوصیات بلاک‌چین‌های عمومی و خصوصی و ترکیب آنها فعالیت می‌کند و یک بستر تجاری ایمن و معتمد را در شبکه‌ای غیرمتمرکز و جهانی ایجاد کرده است. حامیان این پروژه برندهای بینالمللی هستند. کلایتن قصد دارد تا انواع کاربران خرد و کوچک از کسب و کارهای استارت‌آپ گرفته تا سازمانی، همگی را درگیر فناوری بلاک‌چین کند. برنامه‌های بلاک‌چین یا BApp یکی از مولفه‌های ساختاری پلتفرم کلایتن هستند. از ویژگی‌های این پلتفرم می‌توانیم به مواردی چون تمرکز زدایی، شفافیت، ردیابی، ناشناسی و تغییر‌ناپذیری اشاره کرد.

ارز دیجیتال کلایتون در محیط کلایتن فعال است و برای اجرای پروتکل‌های هوشمند زنجیره و یا کارمزد مربوط به انتقال توکن محلیش (Klay) مورد استفاده قرار می‌گیرد و چون سوختی برای تامین انرژی شبکه کلایتن است.

ارز دیجیتال کلایتن (Klaytn) هدف خود را استفاده از فناوری بلاک‌چین توسط میلیون‌ها کاربر جهانی تعیین کرده است. بلاک‌چین Klaytn بهترین ویژگی‌های بلاک‌چین‌های عمومی و خصوصی را با هم ترکیب و در شبکه خود استفاده کرده است. این ویژگی‌ها شامل داده‌های غیرمتمرکز، حاکمیت توزیع شده، تأخیر کم و مقیاس‌پذیری بالا است. ارز دیجیتال Klaytn از طریق طراحی ترکیبی خود قادر به انجام این کار است.

برخلاف بسیاری از پروژه‌های بلاک‌چین که به طور مستقل توسعه یافته‌اند، Klaytn ریشه در حوزه شرکت‌ها دارد و به همین ترتیب بسیاری از شرکت‌های بزرگ به عنوان شریک این پروژه به حساب ‌می‌آیند. این امر به سرعت بخشیدن توسعه و ایجاد یک بستر قابل اعتماد در سطح سازمانی کمک ‌می‌کند که هم برای شرکت‌ها و هم افراد مفید باشد.

 

بلاک‌چین Klaytn دارای مشخصات زیر است:

 • زمان تولید و تأیید بلوک ۱ ثانیه‌ای
 • انجام ۴۰۰۰ تراکنش در ثانیه
 • هزینه تراکنش پایین که بسیار کمتر از اتریوم است.
 • اجرای ماشین مجازی اتریوم (EVM) و پشتیبانی از قراردادهای هوشمند Solidity
 • ۳۰ شرکت معتبر از سراسر جهان نود‌های اجماع را تشکیل ‌می‌دهند.

 

آشنایی با عملکرد شبکه کلیتن (Klaytn)

این شبکه به سه زیر شبکه (هسته سلول، نقطه پایانی، زنجیره خدمت) تقسیم میشود که هر کدام نقش و هدف متفاوتی با یکدیگر دارند. در ذیل هر کدام به اجمال توضیح داده شده‌اند.

 • شبکه هسته سلول (Core Cell)

کاربرد این شبکه در اجرا و تایید تراکنش‌هایی است که از طریق نودهای نقاط پایانی (Endpoint Nodes) ایجاد می‌شود. پس شبکه هسته سلول یا CCN در ایجاد و توزیع بلوک‌های شبکه نقش دارد.

 • نود نقطه پایانی (Endpoint Node)

وظیفه این شبکه، ایجاد تراکنش‌ها، تایید داده‌های مربوط به زنجیره خدمت و همچنین پی‌گیری درخواست‌های نرم افزاری RPC یا (فراخوانی رویه از راه دور) می‌باشد.

 • زنجیره خدمت (Service Chain)

عملکرد این شبکه در کلایتن شبیه به شبکه‌های جانبی است و قابلیت استفاده از برنامه‌های بلاک‌چین فراهم میباشد. البته، شبکه‌های هسته سلول و نود نقطه پایانی به همراه یکدیگر زنجیره اصلی کلایتن را تشکیل می‌دهند.

 

کیف پول‌های ارز دیجیتال کلایتون

ارز دیجیتال کلایتون (Klay) در کیف پول‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری زیر پشتیبانی می‌شود:

 • کیف پول سخت‌افزاری لجر
 • کیف پول سخت‌افزاری ترزور
 • کیف پول سخت‌افزاری کیپ کی
 • کیف پول نرم‌افزاری کوینومی

ارسال دیدگاه

آخرین مطالب