شنبه الی پنجشنبه: 9:00 - 15:00
آموزش سرمایه‌گذاری و ترید ارزهای دیجیتال
0935-222-2675
با ما تماس بگیرید
دفتر مرکزی
مشهد- بین فکوری ۸ و ۶
info@digilearncenter.ir
با ما در ارتباط باشید!

الگوی دوقلو

خانه - تحلیل تکنیکال - الگوی دوقلو

الگوی دوقلو

الگوی دوقلو

الگوی دوقلو از نوع الگو‌های بازگشتی بوده که در کف‌ها و سقف‌های نمودار‌های قیمتی شکل می‌گیرد و شامل دو کف ‌یا دوتا سقف هستند؛ الگو‌های دوقلو به طور کلی به دو دسته کف دوقلو و سقف دو قلو تقسیم می‌شوند که هر کدام از آنها با توجه به شکل نموداری به چهار دسته تقسیم‌بندی می‌شوند.

در زیر به تشریح هرکدام از انواع الگو‌های دوقلو می‌پردازیم:

  • الگوی دوقلو

در‌ این نوع از الگو که در انتهای ‌یک روند نزولی تشکیل می‌شود و روند را از نزولی به صعودی بازگشت می‌دهد دارای دو کف قیمتی می‌باشد که بهتر است فاصله‌های ‌این دوتا کف کمتر از ۵% باشد تا از اعتبار بیشتری برخوردار باشد و همچنین فواصل پایین ‌این دوتا کف تا خط گردن باید بیشتر از ۱۰% باشد.

این الگو با توجه به شکل آن به چهار دسته تقسیم می‌شود که عبارت‌اند از:

  • الگوی کف دوقلوی آدم-آدم
  • الگوی کف دوقلوی آدم-حوا
  • الگوی کف دوقلوی حوا-آدم
  • الگوی کف دوقلوی حوا-حوا

الگوی دوقلو

منظور از الگوی آدم به ‌این معنی می‌باشد که‌ این کف‌ها تیز بوده و شکل V به خود می‌گیرند و منظور از الگوی حوا به‌ این معنی است که‌ این الگو عریض‌تر بوده و شکل U به خود می‌گیرد. ‌این دسته بندی‌ها تفاوتی در کاربرد الگو‌ ایجاد نکرده و تنها تشخیص آنها را برای ما آسان می‌کند.

هدف الگو

هدف الگو کف دوقلو که در ۶۰% از مواقع به آن می‌رسد به ‌اندازه‌ی فاصله پایین‌ترین نقطه الگو تا خط گردن بعد از شکست الگو می‌باشد. و همچنین درصد خطای آن تنها ۵% درصد است که ‌این عدد خوبی به شمار می‌رود اما در رابطه با رسیدن به هدف الگو بیشتر دقت خود را روی مقاومت‌ها و حمایت‌های نمودار بگذارید زیرا که اهداف ‌این الگو به خوبی تعیین نمی‌شوند و بهتر است مقاومت و حمایت‌های نمودار را مد نظر خود قرار بدهید.

  • هدف الگو

این الگو که در انتهای روند‌های صعودی تشکیل می‌شود و بازگشتی به حساب می‌آید البته ‌این الگو در ۴۰% از مواقع نیز برای اصلاح روند‌های نزولی نیز در نمودار قیمت ظاهر می‌شود. ‌این الگو نیز همانند الگوی کف دوقلو باید فاصله‌ای بیشتر از ۱۰% را از سقف‌های قیمتی تا خط گردن را داشته و همچنین فاصله‌ی دو سقف از هم نیز کمتر از ۵% را داشته باشند تا‌یک الگوی سقف دوقلو بشمار بروند.

این الگو را نیز به چهار دسته می‌توانیم تقسیم‌بندی کنیم که عبارت‌اند از:

  • الگوی سقف دوقلوی آدم-آدم
  • الگوی سقف دوقلوی آدم-حوا
  • الگوی سقف دوقلوی حوا-آدم
  • الگوی سقف دوقلوی حوا-حوا

در بالا به توضیح هر کدام از‌این الگو‌ها پرداخته‌ایم، در الگوی سقف دوقلو هم تفاوتی ندارد.

هدف الگو

درصد خطای ۹% ‌این الگو قابل قبول بوده ولی رسیدن به هدف الگو تنها در ۴۰% از مواقع میسر می‌شود که ‌این عدد برای تحلیل‌گران عدد مناسبی نبوده به همین دلیل برای تعیین هدف‌ این الگو به حمایت‌ها و مقاومت‌های نمودار توجه کنید تا بتوانید معاملات مطمئن‌تری داشته باشید.

هدف الگو

طبق معمول برای پیدا کردن اعتبار الگو از حجم مبادلات نیز استفاده می‌کنیم و در‌ این نوع از الگو نیز هرچه در طی روند الگو شاهد کاهش حجم باشیم الگوی ما از اعتبار بیشتری برخوردار است. ضمن ‌اینکه در‌ این نوع از الگو‌های دوقلو اگر به طور ویژه قله‌ی دوم حجم کمتری از قله‌ی اول داشته باشد اعتبار بیشتری می‌گیرد.

این الگو از الگوهای محبوب بین معامله‌گران می‌باشد هرچند که دارای احتمال پایینی در رسیدن به هدف خود می‌باشد ولی الگوی قوی به حساب می‌آید.

ارسال دیدگاه

آخرین مطالب