شنبه الی پنجشنبه: 9:00 - 15:00
آموزش سرمایه‌گذاری و ترید ارزهای دیجیتال
0935-222-2675
با ما تماس بگیرید
دفتر مرکزی
مشهد- بین فکوری ۸ و ۶
info@digilearncenter.ir
با ما در ارتباط باشید!

الگوی سر و شانه

خانه - تحلیل تکنیکال - الگوی سر و شانه

الگوی سر و شانه

الگوی سر و شانه

الگوی سر و شانه به طور کلی دارای سه سقف و ‌یا سه کف می‌باشد و دلیل‌ این نام‌گذاری هم همین شباهت می‌باشد، ‌این الگو از نوع الگو‌های بازگشتی می‌باشد که در سقف‌ها و کف‌های نمودار قیمت تشکیل می‌شود.

شکل الگو

برای شکل‌گیری ‌این الگو ابتدا باید ‌یک سقف (یا کف) و سپس ‌یک سقف بالاتر (یا ‌یک کف پایین‌تر) و در انتها ‌یک سقف (یا کف) هم‌اندازه سقف اولی ‌ایجاد شود، هرچه ‌این تقارن بیشتر باشد الگوی ما از اعتبار بیشتری برخوردار است.

خطی که سقف‌های (و‌یا کف‌های) اول و سوم را بهم وصل می‌کند را خط گردن می‌نامند. هرچه‌این خط گردن افقی‌تر و صاف‌تر باشد معتبر‌تر خواهد بود.

روند شکل‌گیری

این الگو اکثرا در روند‌های صعودی تشکیل می‌شود ولی برای شکل‌گیری در روند‌های نزولی نیز مانعی ندارد.

اعتبار الگو

برای تایید اعتبار‌ این الگو می‌توانیم به حجم مبادلات نیز مراجعه بکنیم؛ در شکل‌گیری ‌این الگو حجم معاملات همواره در حال کم شدن می‌باشد تا شکل‌گیری قله سوم و بعد از شکست الگو بهتر است که افزایش حجم را شاهد باشیم هرچند‌ این موضوع الزام‌آور نیست ولی کاهش حجم در طول شکل‌گیری الگو است که به آن اعتبار می‌دهد.

هدف الگو

برای پیدا کردن هدف الگو کافی است فاصله خط گردن تا سقف (یا کف) دوم ‌یا وسط را ‌اندازه بگیریم و به همان مقدار به نقطه شکست نمودار اضافه کنیم تا بتوانیم هدف الگو را محاسبه کنیم.

انواع الگوی سر و شانه

به طور کلی ‌این الگو دو نوع دارد که عبارت‌اند از:

  • الگوی سر و شانه معکوس
  • الگوی سر و شانه سقف

 

الگوی سر و شانه معکوس

در‌ این نوع از الگو در کف نمودار تشکیل می‌شود کف اول را شانه چپ و کف سوم را شانه راست و کف دوم را نیز سر می‌نامند و خط متصل کننده شانه چپ و راست را خط گردن می‌نامند. ‌این نوع از الگو در ۸۰% مواقع در روند‌های صعودی و در ۲۰% مواقع در روند‌های نزولی تشکیل می‌شود؛ ضمنا‌ این الگو با درصد خطای ۳% در ۷۴% به هدف خود میرسد.


الگوی سر و شانه سقف

این الگو نیز در ۸۰% مواقع در روند‌های صعودی تشکیل می‌شود و تنها در ۲۰% در روند‌های نزولی مشاهده شده است و با درصد خطای ۳% در ۵۵% از مواقع به هدف الگو نیز می‌رسد؛‌ این الگو نیز همانند الگوی سر و شانه معکوس است تنها با ‌این تفاوت که به جای داشتن سه تا کف دارای سه سقف قیمتی می‌باشد که وسطی (سر) بالاتر و دو سقف کناری (شانه‌ها) پایین‌تر و در امتداد هم (خط گردن) قرار دارند.

نکته

خط گردن می‌تواند شیب دار نیز هم باشد و تفاوت در قله‌های چپ و راست نیز می‌تواند وجود داشته باشد ولی هرچه‌ این مقدار کمتر باشد الگوی ما معتبر‌تر و‌ ایده‌آل‌تر خواهد بود.

ارسال دیدگاه

آخرین مطالب