شنبه الی پنجشنبه: 9:00 - 15:00
آموزش سرمایه‌گذاری و ترید ارزهای دیجیتال
0935-222-2675
با ما تماس بگیرید
دفتر مرکزی
مشهد- بین فکوری ۸ و ۶
info@digilearncenter.ir
با ما در ارتباط باشید!

الگوی پرچم

خانه - تحلیل تکنیکال - الگوی پرچم

الگوی پرچم

الگوی پرچم

این الگو از مطمئن‌ترین الگو‌ها می‌باشد و طبق بررسی‌های بولکوفسکی از میان ۳۰۰ الگو بررسی شده درصد خطای آن صفر بوده است! و‌این عدد برای الگو‌ها و پترن‌های نموداری عددی فوق‌العاده بوده و هست. 

اجزای الگو

الگوی پرچم در واقع می‌تواند با الگو‌های دیگر تشکیل شود که در ادامه متوجه خواهید شده؛ برای تشکیل شدن ‌این الگو ابتدا باید شاهد ‌یک روند تند باشیم و سپس بعد از آن روند نمودار شروع به استراحت برای ادامه‌ی روند می‌کند که در‌ این میان استراحت است که همان الگوی‌های دیگر همانند مثلث ‌یا وج رخ می‌دهد و سپس نمودار در جهت روند قبلی به حرکت‌های شارپی خود ادامه می‌دهد. 
الگوی پرچم را می‌توانید در جاهای مختلفی مشاهده بکنید و‌ این را بدانید که ‌این الگو بسیار مورد اطمینان است و جز الگو‌های ادامه‌دهنده به حساب می‌آید که حرکت‌های شارپی از ملزومات به وجود آمدن آن می‌باشند. 

استراحت نمودار

بدنه‌ی ‌این الگو‌ یا همان محل استراحت نمودار که می‌تواند خود الگو‌های دیگری را شامل شود باید شیبی در جهت مخالف روند قبلی داشته، به‌ این معنی که حرکت اول نمودار شارپی صعودی سپس الگوی مثلث نزولی و پس از آن دوباره روند شارپی صعودی را در پیش خواهد گرفت. 

تایید اعتبار

از مواردی که برای تایید اعتبار‌ این الگو می‌توانیم استفاده کنیم حجم مبادلات بازار می‌باشد؛ در‌این الگو در حرکت ابتدایی که شارپی هست باید شاهد حجم بالای مبادلات بازار باشیم و سپس در زمان استراحت نمودار و تشکیل الگوی پرچم شاهد کاهش حجم مبادلات و در نهایت برای حرکت شارپی دوم شاهد بالا رفتن حجم مبادلات می‌باشیم. 

هدف الگو

برای پیدا کردن هدف الگو و محاسبه آن کافی است مقداری که نمودار از ابتدای شروع حرکت شارپی طی کرده است را تا بالاترین نقطه نمودار در زمان استراحت ‌اندازه بگیریم و نمودار از بالای محل استراحت به همان مقدار تا رسیدن به هدف خود طی خواهد کرد. 

انواع الگو‌های پرچم

الگو‌های پرچم به صورت ادامه‌دهنده روند می‌باشند و در حالت کلی نیز دو حالت دارند که عبارت‌اند از:
• الگوی پرچم نزولی
• الگوی پرچم صعودی
این دو مورد تفاوت‌های چندانی ندارند و فقط در الگوی نزولی ما شاهد‌ یک روند شارپ نزولی ‌یک استراحت با شیب مثبت‌ یا خنثی و در آخر نیز ‌یک روند شارپ نزولی را داریم؛ در الگوی پرچم صعودی نیز دقیقا عکس ‌این موضوع صادق است. 
در شکل زیر می‌توانید ‌یک نمونه الگوی پرچم صعودی را مشاهده بکنید:

 از‌ این الگو می‌توانید با اطمینان استفاده بکنید زیرا همانطور که گفتیم‌ این الگو درصد خطای بسیار پایینی با بازدهی بالا دارد. تنها مسئله‌ این است که بتوانید به موقع و خوب‌ این الگو را در نمودار تشخیص دهید. برای‌ این مورد هم هر‌ زمانی شاهد ‌یک روند صعودی ‌یا نزولی شارپ بودید می‌توانید به پیدا کردن و شکل گرفتن‌ این الگو در نمودار قیمت توجه بکنید. 

ارسال دیدگاه

آخرین مطالب