شنبه الی پنجشنبه: 9:00 - 15:00
آموزش سرمایه‌گذاری و ترید ارزهای دیجیتال
0935-222-2675
با ما تماس بگیرید
دفتر مرکزی
مشهد- بین فکوری ۸ و ۶
info@digilearncenter.ir
با ما در ارتباط باشید!

استراتژیست دویچه بنک: بیت‌کوین می‌تواند طلای دیجیتال قرن ۲۱ باشد

خانه - اخبار - استراتژیست دویچه بنک: بیت‌کوین می‌تواند طلای دیجیتال قرن ۲۱ باشد

استراتژیست دویچه بنک: بیت‌کوین می‌تواند طلای دیجیتال قرن ۲۱ باشد

به‌ گفته ماریون لابور (Marion Laboure)، استراتژیست دویچه بنک، در حالی که بیت‌کوین با ادامه رشد خود بیشتر و بیشتر به مفهوم «طلای دیجیتال» نزدیک می‌شود، اتریوم نیز این پتانسیل را دارد تا به «نقره دیجیتال» تبدیل شود.

به گزارش کریپتو پوتیتو، ماریون لابور، استراتژیست دویچه بنک (Deutsche Bank)، معتقد است بیت‌کوین این پتانسیل را دارد که به «طلای دیجیتال» این قرن تبدیل شود. لابور همچنین با تحسین کاربردهای اتریوم آن را «نقره دیجیتال» معرفی کرد.

به‌گفته ماریون لابور، تحلیل‌گر و استراتژیست کلان در دویچه بنک، بیت‌کوین دارای تمام ویژگی‌های لازم برای زمانی که جهان درگیر افزایش تورم، شک و ترس به‌دلیل همه‌گیری ویروس کرونا و اقدامات دولت است. با وجود اینکه عرضه بیت‌کوین ثابت است (تنها ۲۱ میلیون عدد بیت‌کوین وجود دارد)، او اظهار داشت که این دارایی این پتانسیل را دارد که انتخابی موفق به‌عنوان عامل محافظتی در برابر تورم رو به رشد باشد.

افزایش کنترل مقامات بر روی جمعیت یکی دیگر از عواملی است که قادر به افزایش جذابیت بیت‌کوین در نظر مردم است. همچنین لابور یادآور شد که در چنین مواردی، طی سال‌های متوالی، توجه بشر به‌ سمت دارایی‌هایی جلب شده که دولت بر روی آن‌ها اختیار قانونی ندارد؛ مانند طلا. با این اوصاف، هیئت‌مدیره معتقد است بیت‌کوین باید به «طلای دیجیتال قرن ۲۱» تبدیل شود.

شایان ذکر است که اخیراً دویچه بنک نظرات متفاوتی را در این مورد منتشر کرده بود. سال گذشته، در گزارشی که از این بانک سرمایه‌گذاری چند ملیتی آلمان منتشر شد، آمده بود که نوسانات زیاد بیت‌کوین مانعی است که اجازه نمی‌دهد این ارز به «منبع قابل‌اعتماد ارزش» تبدیل شود.

به ‌گفته لابور، نوسانات زیاد بیت‌کوین همیشگی نخواهد بود. این دارایی در حال حاضر «پرریسک» است و می‌تواند «در آینده نزدیک بسیار ناپایدار» باشد، اما همانند طلا که مشکلاتی مشابه را قبلاً تجربه کرده بود، بیت‌کوین نیز قادر است بر این مشکل غلبه کند.

در حالی که بیت‌کوین در زمینه ارزهای دیجیتال پیشگام بوده و از نظر سرمایه بازار بزرگ‌ترین دارایی دیجیتال است، لابور در ادامه صحبت‌های خود مزایای اتریوم را نیز تحسین کرد. وی خاطرنشان کرد که این دارایی فراتر از یک ارز دیجیتال است، زیرا برنامه‌های کاربردی زیادی نظیر پروژه‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) را ارائه می‌دهد.

در واقع، اکثر توکن‌های غیرمثلی (NFT) بخشی از بلاک چین اتریوم هستند. وی خاطرنشان کرد که اتر (ETH) می‌تواند «نقره دیجیتال» باشد.

لابور نتیجه گرفت که هیچ ارز دیجیتال دیگری ظرف ۵ سال آینده قدرتمند‌تر از بیت‌کوین و اتریوم نخواهد بود.

استراتژیست دویچه بانک همچنین درباره معایب این فضا صحبت کرد که اصلی‌ترین آن نبود مقررات است. او معتقد است درصورتی‌که این مشکل حل و فصل شود، صنعت ارزهای دیجیتال بهتر در جامعه پذیرفته می‌شود. نگرانی‌های زیست‌محیطی ناشی از استخراج ارزهای دیجیتال، یکی دیگر از موانع بزرگ است:

طی یک سال، میزان برق مصرفی بیت‌کوین تقریباً با مصرف برق کل جمعیت پاکستان (۲۱۷ میلیون نفر) برابری می‌کند. 

با وجود اینکه نگرانی‌ها درباره این موضوع در سال جاری بیشتر شده است، تعداد شرکت‌ها و گروه‌هایی که قصد رفع این مشکل را دارند نیز به‌طور تصاعدی افزایش یافته است. برای مثال، چندین صرافی از جمله اف‌تی‌ایکس (FTX)، بیتمکس (BitMEX) و جمینای (Gemini) در زمینه ارزهای دیجیتال اقداماتی را آغاز کرده‌اند که فعالیت‌های آنها را عاری از انتشار کربن کند.

لابور نظر خود را درباره ارزهای دیجیتال بانک مرکزی نیز بیان کرد. او اظهار داشت که ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز را ترجیح می‌دهد و گفت که ماهیت متمرکز ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) برای جامعه جذاب نخواهد بود. درهرصورت، او معتقد است که هر دو دارایی با همراهی پول نقد حضور موفقی در شبکه اقتصادی خواهند داشت.

در یادداشت دیگری مدیرعامل دویچه بنک، کریستین نولتینگ (Christian Nolting)، تا حدودی نظرات متفاوتی را در این مورد اظهار کرد. او در ماه مه (اردیبهشت) گفت راه‌اندازی زودهنگام ارز دیجیتال بانک مرکزی به‌عنوان یک ارز دیجیتال، تهدید بزرگی برای بیت‌کوین خواهد بود:

ورود گسترده ارزهای دیجیتال بانک مرکزی که کنترل بیشتری به نسبت ارزهای دیجیتال بر روی آن‌ها وجود دارد، می‌تواند محیط چالش ‌برا‌نگیزی را برای دارایی‌های دیجیتال ایجاد کند زیرا برخی از مزایایی که نسبت به دارایی‌های مالی سنتی دارند، در درازمدت محو می‌شود.

منبع: ارز دیجیتال

ارسال دیدگاه

آخرین مطالب