شنبه الی پنجشنبه: 9:00 - 15:00
آموزش سرمایه‌گذاری و ترید ارزهای دیجیتال
0935-222-2675
با ما تماس بگیرید
دفتر مرکزی
مشهد- بین فکوری ۸ و ۶
info@digilearncenter.ir
با ما در ارتباط باشید!

تعداد تراکنش‌های لایه دو اتریوم از بیت‌کوین فراتر رفت.

خانه - اخبار - تعداد تراکنش‌های لایه دو اتریوم از بیت‌کوین فراتر رفت.

تعداد تراکنش‌های لایه دو اتریوم از بیت‌کوین فراتر رفت.

تعداد تراکنش‌های لایه دو اتریوم از بیت‌کوین فراتر رفت.

با توجه به متوسط کارمزدهای ۴۰ دلاری شبکه اتریوم، جای هیچ تعجبی وجود ندارد که کاربران به سمت راه‌حل‌های لایه ۲ سوق داده شوند. پذیرش پروتکل‌های مقیاس‌پذیری لایه ۲ اتریوم در ماه‌های گذشته با افزایش مجدد گس اتریوم افزایش یافته است و بر اساس یافته‌های اخیر، اکوسیستم‌های لایه دو، روزانه تراکنش‌های بیشتری نسبت به شبکه بیت‌کوین را پردازش کرده‌اند.

به گزارش میهن بلاک‌چین و به نقل از کوین‌تلگراف داده‌های کوین‌متریکس که توسط تحلیلگر مطرح، ایوان ون‌نس گردآوری شده است نشان می‌دهد در تاریخ ۶ سپتامبر، تعداد تراکنش‌های انجام شده در لایه دو اتریوم، نسبت به شبکه بیت‌کوین بیشتر بوده است. پروتکل‌های لایه دوم دیروز حدود ۲۵۰ هزار تراکنش را پردازش کرده‌اند. این در حالی است که در شبکه بیت‌کوین تنها ۲۱۰ هزار تراکنش پردازش شده است.

راهکارهای لایه ۲ اتریوم چیست؟ معرفی کامل روش‌های کاهش کارمزد تراکنش

ون‌نس در پیامی توییتری به این رویداد واکنش نشان داد و نوشت:

واقعیت جالب:

در حال حاضر، تعداد تراکنش بیشتری بر روی لایه دو اتریوم (۲۵۰ هزار تراکنش) نسبت به بیت‌کوین (۲۱۰ هزار تراکنش) انجام شده است. لایه دو اتریوم در حال آغاز مسیر خود است.


به گفته ون‌نس، پروتکل لایه دو استارک‌ویر (StarkWare) در این بازه زمانی با ۱۴۳،۰۰۰ تراکنش در تعدادی از سیستم‌عامل‌های دیفای از جمله صرافی dYdX و پلتفرم Immutable X بیشترین تراکنش را پردازش کرده است.

آربیتروم (Arbitrum) که در تاریخ یک سپتامبر راه‌اندازی شد، حدود ۵۶،۰۰۰ تراکنش را پردازش کرده است. پلتفرم آربیتروم وان (Arbitrum One) در حال حاضر توانسته است نام‌های بزرگی در دیفای همچون آوه، چین‌لینک و یونی‌سواپ که در حال بررسی چندین راهکار لایه دو هستند را جذب کند.

پروتکل آپتیمیستیک (Optimistic) نیز دیروز ۲۸،۰۰۰ تراکنش را پردازش کرده است. یونی‌سواپ نسخه سوم خود را در ماه جولای در آپتیمیستیک پیاده‌سازی کرد. علاوه بر این، این پروتکل میزبان یک نسخه از پلتفرم معاملاتی لایه دوم سینتتیکس (Synthetix) نیز هست.

گزارش ون‌نس اما با واکنش بیت‌کوینرها مواجه شد. طرفداران بیت‌کوین معتقدند ون‌نس صرفاً لایه دو اتریوم را با لایه نخست بیت‌کوین مقایسه کرده است و هیچ اطلاعاتی را از شبکه لایه دو بیت‌کوین یا همان لایتنینگ ارائه نکرده است. ون‌نس در پاسخ اعلام کرد که با توجه به مقدار سرمایه کم قفل‌شده در این شبکه، گمان می‌کند لایتنینگ کشش بسیار کمی دارد و به همین دلیل اطلاعات را در این مقایسه وارد نکرده است. با این حال، وی اعلام کرد خوشحال می‌شود کسی داده‌های خلاف ادعایش را به او نشان دهد.

سن‌کت (Sanket) مدیر استراتژی‌های پالیگان، با انتشار توییتی اعلام کرد تعداد تراکنش‌های با ارزش کمتر بسیار بالاتر از سایر تراکنش‌های این پروتکل است. زیرا در همان روز، ۴۵٪ از تراکنش‌ها مبلغی کمتر از ۱.۴۵ دلار را انتقال داده‌اند.

تحلیل راهکارهای لایه دوم اتریوم؛ چطور بدانیم یک راهکار، به ‌دنبال بهبود اتریوم است؟

بر اساس داده‌های L2fees، در زمان نگارش این مقاله، پروتکل لوپرینگ (Loopring) با کارمزد ۰.۴ دلار مقرون‌ به‌صرفه‌ترین بستر برای انتقال اتریوم است. پس از آن، زدکی‌سینک (zkSync) با ۰.۸۳ دلار، آربیتروم وان با ۲.۷۵ دلار و آپتیمیزم با ۵.۳۸ دلار در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.

انجام یک تراکنش ساده در بستر شبکه اتریوم بدون استفاده از هیچ‌کدام از راهکارهای لایه دو، تقریباً ۱۱ دلار هزینه خواهد داشت. با این حال، داده‌های Bitinfocharts نشان می‌دهد که دیروز متوسط کارمزدهای اتریوم برای هر تراکنش ۴۰ دلار بوده است.

ارسال دیدگاه

آخرین مطالب