شنبه الی پنجشنبه: 9:00 - 15:00
آموزش سرمایه‌گذاری و ترید ارزهای دیجیتال
0935-222-2675
با ما تماس بگیرید
دفتر مرکزی
مشهد- بین فکوری ۸ و ۶
info@digilearncenter.ir
با ما در ارتباط باشید!

نقش گوگل در پیشرفت و توسعه تکنولوژی بلاک‌چین چیست؟

خانه - مقالات - نقش گوگل در پیشرفت و توسعه تکنولوژی بلاک‌چین چیست؟

نقش گوگل در پیشرفت و توسعه تکنولوژی بلاک‌چین چیست؟

گوگل به عنوان یکی از بزرگ‌ترین غول‌های تکنولوژی حهان چگونه از فناوری‌های غیرمتمرکز سود می‌جوید؟ شرکت‌های بزرگ تکنولوژی توجه ویژه‌ای به چگونگی گسترش فضای بلاک‌چین داشته‌اند. شرکت بزرگی مانند گوگل، می‌تواند نقش اساسی در گسترش بلاک‌چین در مسیر درست داشته باشد؛ هرچند که هنوز جای زیادی برای رشد این فناوری هم از سوی توسعه‌دهندگان بلاک‌چین و هم از طرف شرکت‌های قدیمی‌وجود دارد. در این مقاله به نقش گوگل در توسعه بلاک‌چین، همکاری گوگل با چند پروژه مختلف، سرمایه‌گذاری این شرکت در چند پروژه بلاک‌چینی و تلاش گوگل برای آموزش BlockChain می‌پردازیم.

 

نقش گوگل در توسعه بلاک‌چین

در ژوئن سال ۲۰۱۹ (خرداد سال ۱۳۹۸) گوگل پستی منتشر کرد که نشان می‌داد دفتر کل‌های توزیع شده می‌توانند با منابع مدرن اینترنتی و خدمات ابری عمومی‌تعامل سودمندی داشته باشند. ایده بلاک‌چین ترکیبی ابری (Hybrid Cloud-Blockchain)، بسیاری از مردم را شگفت‌زده کرد. با پرس و جوی گوگل از اتریوم برای تحقق این منظور، بر همگان مشخص شد که گوگل این فناوری را به دقت مطالعه کرده است؛ این قدمی‌رو به جلو از مرحله ذخیره داده‌های عمومی‌بلاک‌چین به صورت آزاد از طریق گوگل کلود بود که سال‌هاست به‌کار می‌رود.

قابلیت همکاری بین قرارداد هوشمند اتریوم و انبار داده‌های ابری گوگل به کمک اوراکل چین‌لینک (Chainlink)، پتانسیل و قابلیت این فناوری را به نمایش می‌گذارد. علاوه بر این، استفاده از خدمات چین‌لینک برای ارائه داده‌های On-Chain به منظور کاهش ناکارآمدی تکنولوژی بلاک‌چین در ارتباط با دنیای واقعی و معرفی قابلیت‌های جدید، مورد توجه قرار گرفت.

 

همکاری گوگل‌کلود (Google cloud) و تتا‌ لبز (Theta Labs)

در اوایل سال ۲۰۲۰، زمانی که گوگل‌کلود همکاری با پلتفرم غیر‌متمرکز پخش فیلم تتا‌ لبز را آغاز کرد، مشارکت گوگل در فناوری بلاک‌چین چرخشی جالبی پیدا کرد. در ابتدا، این یک همکاری در مقیاس کوچک به نظر می‌رسید، اما وسعت جاه‌طلبی این همکاری زمانی معلوم شد که مشخص شد هر کاربر سرویس گوگل‌کلود می‌تواند شبکه بلاک‌چین تتا را به صورت آزمایشی استفاده کند.

Google Cloud سرویس Theta Validator Node را برای پشتیبانی از کاربران در سراسر اروپا، به عنوان بخشی از این توافق‌نامه راه‌اندازی کرد. شبکه تتا به هفتمین شبکه بلاک‌چینی تبدیل شد که داده‌های آن از طریق مجموعه داده‌های عمومی‌گوگل در دسترس عموم قرار گرفت.

 

سرمایه‌گذاری گوگل در Blockchain.Com

در اوایل سال ۲۰۲۱، Google Ventures، بازوی سرمایه‌گذاری این غول فناوری، یکی از سرمایه گذاران بلاک‌چین شد و ۱۲۰ میلیون دلار روی سایت Blockchain.Com سرمایه‌گذاری کرد.

 با توجه به گستردگی فعالیت‌های سایت Blockchain.Com چه در زمینه ارائه خدمات کیف پول بیت‌کوین و هم به عنوان مرورگر تراکنش‌های بیت‌کوین، خبر حمایت گوگل از این شرکت توجه همگان را برانگیخت.

با برداشتن این گام و سرمایه‌‌گذاری در این سایت، علاقه اولیه گوگل‌کلود به بلاک‌چین عمومی‌و فناوری دفتر کل توزیع شده استوار ماند و با همکاری‌های متعدد خود با هدرا هش گراف، EOS و سایرپلتفر‌های بلاک‌چینی، تایید کرد که همچنان مشتاق به میزبانی از نودهای بلاک‌چین بر روی گوگل کلاد است. این قابلیت همچنان در دسترس توسعه‌دهندگان است؛ زیرا گوگل‌کلود همچنان از چندین شبکه بلاک‌چین پشتیبانی می‌کند.

در طی سال‌های اخیر، Google Cloud با چندین شرکت ارائه‌دهنده خدمات بلاک‌چینی همکاری کرده‌ است. هدف اصلی گوگل این است، که به کاربران بلاک‌چین این امکان را بدهد تا بتوانند با استفاده از خدمات ابری گوگل، به راحتی نودهای بلاک‌چین را راه‌اندازی کنند.

این یک تلاش برای رقابت با مایکروسافت آزور (Microsoft Azure) و خدمات تحت وب آمازون است؛ هر دو پلتفرم یاد شده، امکاناتی برای راه‌اندازی آسان نودهای بلاک‌چینی بر روی سرویس‌های خود ارائه کرده‌اند.

 

گوگل پیگیر شبکه بلاک‌چین Flow و NFTهاست

گوگل به تازگی با Dapper Labs (استودیوی بلاک‌چین کانادایی که محصولات و خدمات وب۳ را توسعه می‌دهد) همکاری کرده‌ است، که یکی از محصولات پرچمدار آن، بازار NFT است. گوگل‌‌کلود متعهد شده است که طی همکاری چند ساله با دپر‌ لبز، به عنوان یک اپراتور برای شبکه بلاک‌چین آن (فلو – FLOW) عمل کند؛ گوگل‌کلود به گسترش اکوسیستم NFTها، بازی‌ها و برنامه‌های دپر لبز کمک می‌کند.

گوگل همچنین زیر‌ساختی امن را برای ادامه توسعه Dapper فراهم می‌کند، پروژه‌های معروف NFT در Flow، در حال حاضر شامل عناوینی همچون NBA Top Shot و CryptoKitties هستند. همچنین بلاک‌چین Flow از طریق گوگل کلود قابل دسترسی است و ادغام نرم‌افزار Flow و گوگل را بسیار راحت می‌کند.

 

تلاش گوگل برای آموزش بلاک‌چین

یکی از اقدامات جالب گوگل، تصمیم برای تدوین بسته‌های آموزشی برای توسعه‌دهندگان بلاک‌چین است. با استفاده از سرویس “Google DevOps” و بسته آموزشی “Blockchain Developer” گوگل، کاربران می‌توانند در زمان کمی ‌از مبتدی به متخصص تبدیل شوند. به عنوان مثال، توسعه‌دهندگان می‌توانند از دروس آموزشی گوگل برای شرکت در آزمون معماری راهکارهای بلاک‌چینی اتحاد آموزشی بلاک‌چین (Blockchain Training Alliance Certified Blockchain Solutions Architect) استفاده کنند.

علاوه ‌براین یک دوره به نام “Certified Blockchain Developer- Hyperledger نیز وجود دارد که شرکت‌کنندگان می‌توانند آن‌ را تکمیل کنند و گواهی دریافت نمایند. صدور گواهینامه این دوره برای بعضی از توسعه‌دهندگان، اولین گام جهت شاغل شدن در صنعت بلاک‌چین است.

 

آیا گوگل از بلاک‌چین برای خدمات خود استفاده می‌کند؟

تا به امروز، گوگل برنامه روشنی مبنی‌ بر اینکه قصد دارد خدمات خود را با استفاده از فناوری بلاک‌چین ارائه دهد، نشان نداده است؛ البته انجام این کار برخلاف مدل کسب و‌کار این شرکت است که هدف آن متمرکز کردن هرچه بیشتر داده‌ها است. ولی این به معنای این نیست که گوگل این فناوری را با روش‌های خاصی آزمایش نکند؛ اما آنچه که به طور عمومی‌از برنامه‌های آینده این شرکت مشخص شده، محدود است.

 

جمع‌بندی

گوگل هرچند هرگز به طور رسمی ‌برنامه خود را به طور جامع برای استفاده از بلاک‌چین اعلام نکرده است، اما از چند سال گذشته از این صنعت استفاده کرده و می‌تواند به عنوان یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های فناوری به پیشرفت این صنعت کمک کند و آن‌ را به سمت جلو سوق دهد. در این مقاله به نقش گوگل در توسعه بلاک‌چین، همکاری گوگل با چند پروژه مختلف، سرمایه‌گذاری این شرکت در چند پروژه بلاک‌چینی و تلاش گوگل برای آموزش بلاک‌چین پرداختیم.

ارسال دیدگاه

آخرین مطالب