شنبه الی پنجشنبه: 9:00 - 15:00
آموزش سرمایه‌گذاری و ترید ارزهای دیجیتال
0935-222-2675
با ما تماس بگیرید
دفتر مرکزی
مشهد- بین فکوری ۸ و ۶
info@digilearncenter.ir
با ما در ارتباط باشید!

ارز دیجیتال استکس (STX)

خانه - ارزدیجیتال - ارز دیجیتال استکس (STX)

ارز دیجیتال استکس (STX)

ارز دیجیتال استکس (STX)

ارز دیجیتال استکس یک پروژه یک لایه بلاک‌چین است که ارز دیجیتال آن با نماد STX در مارکت کریپتوکارنسی شناخته می‌شود. 
استکس یکی از پروژه‌‌های یک‌ لایه بلاک‌چین است که برای اجرای قرارداد‌های هوشمند و برنامه‌‌های غیر‌متمرکز (DApps) از طریق بیت‌کوین، طراحی ‌شده است. 
هدف از راه‌اندازی پروژه ارز دیجیتال استکس (STX)، برقراری ارتباط بین چند فناوری مهم بدون تغییر امکانات هر کدام است. 
برنامه‌‌های غیرمتمرکز، برنامه‌‌های متن‌باز و مدولاری هستند که توسعه‌دهندگان از طریق آنها می‌توانند اموری را انجام دهند که در یک برنامه معمولی در دسترس نیست. 
بنابراین می‌توان مطمئن بود که داده‌ها در امن‌‌ترین بلاک‌چین موجود، بلاک‌چین بیت‌کوین، ذخیره می‌شوند. 
در نتیجه، در این فناوری بدون تغییر ویژگی‌های قدرتمند قراردادهای هوشمند و بیت‌کوین، ازجمله امنیت و پایداری، این دو تکنولوژی به یکدیگر مرتبط می‌شوند. 
این پلت فرم قبلاً به Blockstack معروف بود، اما در اواخر ۲۰۲۰ به Stacks تغییر نام داد تا “پروژه اکوسیستم و منبع باز را از Blockstack PBC جدا کند” شرکتی که پروتکل‌های اصلی را ساخته است. 
ارز دیجیتال استکس (Stacks) به دنبال این است که نقاط قوت بیت‌کوین را، بدون نیاز به فورک یا تغییر بلاک‌چین اصلی، با قابلیت‌های اضافی توسعه دهد. 
برای انجام این کار، از اتصال مستقیم به بلاک‌چین بیت‌کوین از طریق سازوکار اجماع اثبات انتقال (PoX) استفاده می‌کند. 
در این پروتکل اجماع، ماینرها برای استخراج توکن‌های ارز دیجیتال بلاک استک باید بیت‌کوین پرداخت کنند. 

علاوه بر‌ این، در این مدل دارندگان ارز دیجیتال استکس می‌توانند با ذخیره توکن‌های STX به ‌عنوان پاداش بیت‌کوین رایگان دریافت کنند.

 

تاریخچه پلتفرم بلاک استک Blockstack

تاریخچه این پروژه از سال ۲۰۱۳ آغاز شد، سالی که Muneeb Ali و Ryan Shea بلاک استک را تاسیس کردند. در واقع هدف این شرکت حل مشکلات اساسی اپلیکیشن‌های وب و موبایل امروزی بود. در تابستان ۲۰۱۴، مونیب و ریان پیشنهاد خود را به YCombinator ارائه دادند. 

در نتیجه اولین سرمایه‌گذاری‌ها و کار بر روی فناوری بلاک‌چین، در سال ۲۰۱۷ اولین نسخه بلاک استک راه‌اندازی شد که دارای یک مرورگر و یک سیستم ذخیره‌سازی توزیع شده بود.

 

امنیت شبکه استکس چگونه است؟

استکس از بلاک‌چین بیت‌کوین به ‌عنوان لایه اولیه خود استفاده می‌کند. بیت‌کوین به ‌عنوان یک بلاک‌چین مبتنی بر اثبات کار (PoW)، از هزاران ماینر و نود برای محافظت از شبکه در برابر حملات استفاده می‌کند. 
علاوه بر این، Stacks از مدل اجماع خود، معروف به اثبات انتقال (PoX)، استفاده می‌کند. 
این پروتکل مکانیسم استخراج جدیدی است که در آن کاربران با انتقال بیت‌کوین STX استخراج می‌کنند. 
استخراج کننده‌ای که برای استخراج بلوک بعدی STX انتخاب می‌شود بسته به میزان BTC ارسال شده توسط آن ماینر انتخاب می‌شود. 

یعنی احتمال استخراج هر ماینر از بلاک بعدی برابر با میزان BTC ارسال شده توسط ماینر نسبت به کل BTC ارسال شده است.

 

اهداف پلتفرم ارز دیجیتال استکس STX

• سهولت در استفاده: پلتفرم بلاک استک در نظر دارد تا برنامه‌های غیرمتمرکز یا همان DApp‌ها به راحتی همانند دیگر برنامه‌های غیرمتمرکز مورد استفاده قرار بگیرند. 
• مقیاس‌پذیری: از دیگر اهداف این پلتفرم افزایش مقیاس‌پذیری است به صورتی که قصد دارد تا میلیون‌ها کاربر بتوانند از DApp‌های ساخته شده بر روی این پلتفرم استفاده کنند. 
• کنترل کاربر: این هدف برای بنیان‌گذاران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد. در واقع این هدف به این منظور در نظر گرفته شده است که  DApp‌هایی که در پلتفرم بلاک استک در حال اجرا می‌باشند باید به کنترل کاربران و شناسایی اطلاعات بپردازند.
پلتفرم رمز ارز استکس، بلاک استک از یک زبان برنامه‌نویسی قرارداد هوشمندی به نام “Clarity” استفاده می‌نماید که به گونه‌ای طراحی شده است که‌ ایمن بوده و ساخت آن آسان است. لازم به ذکر است که این زبان برنامه‌نویسی توسط بلاک‌چین رمز ارز الگورند نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

در واقع با توجه به مطالبی که گفته شد، برخوردار بودن از یک زبان برنامه‌نویسی ویژه می‌تواند از ویژگی‌های این پلتفرم به شمار می‌رود.

 

چه چیزی استکس را منحصر به فرد می‌کند؟

استکس به دنبال این است که آنچه بیت‌کوین را بسیار قدرتمند می‌کند، به دست آورد و به کارکرد‌های تازه‌ای ارتقا دهد، بدون نیاز به فورک کردن با تغییر در بلاک‌چین بیت‌کوین. 
استکس این کار را با اتصال مستقیم به بلاک‌چین بیت‌کوین از طریق مکانیسم اجماع اثبات انتقال (PoX) انجام می‌دهد، که دارای ماینرهایی برای ساختن توکن‌های جدید استکس (STX) از طریق پرداخت بیت‌کوین می‌باشد. علاوه بر این، دارندگان توکن‌های STX همچنین می‌توانند توکن‌های خود را برای کسب بیت‌کوین به عنوان پاداش، انباشته کنند. 
استکس زبان برنامه‌نویسی قرارداد جدید هوشمندی را به نام «کلریتی» معرفی می‌کند که به لطف ترتیب بدون ابهام آن به گونه‌ای طراحی شده است که‌ ایمن بوده و ساخت آن آسان است. این زبان برنامه‌نویسی قرارداد هوشمند محور همچنین توسط بلاک‌چین آلگوراند (ALGO) استفاده می‌شود. 

علاوه بر این، استکس اولین ارز دیجیتال بود که مجوز “SEC” را برای فروش در ایالات متحده دریافت کرد.

 

کیف پول‌های رمز ارز استکس STX

• کیف پول Stacks
کیف پولی که نام بردیم یک کیف پول دستکتاپی می‌باشد که برای سیستم عامل‌های ویندوز و مک در دسترس است. کیف پول استکس Stacks به طور ویژه و منحصر به فردی کاربران را قادر می‌سازد تا توکن‌های STX را مدیریت کنند. کیف پول‌ها همانند حساب بانکی شما می‌باشند که با استفاده از یک آدرس شما می‌توانید رمز ارزهای خود را ذخیره نمایید. 

ارسال دیدگاه

آخرین مطالب