شنبه الی پنجشنبه: 9:00 - 15:00
آموزش سرمایه‌گذاری و ترید ارزهای دیجیتال
0935-222-2675
با ما تماس بگیرید
دفتر مرکزی
مشهد- بین فکوری ۸ و ۶
info@digilearncenter.ir
با ما در ارتباط باشید!

ارز دیجیتال گراف (GRT)

خانه - ارزدیجیتال - ارز دیجیتال گراف (GRT)

ارز دیجیتال گراف (GRT)

ارز دیجیتال گراف (GRT)

ارز دیجیتال گراف با توکن GRT یک پروتکل برای جستجوی داده‌های سیستم‌هایی مثل اتریوم و IPFS است می‌باشد که به تعداد زیادی از برنامه‌ها در پروژه DeFi و اکوسیستم گسترده‌تر Web3 نیرو می‌دهد. یک سرویس میزبان وجود دارد که آغاز کار با رمزارز GRT را برای توسعه‌دهندگان ساده می‌کند و شبکه غیرمتمرکز در اواخر سال جاری تاسیس خواهد شد. 

این گراف امروزه از شاخص گذاری داده‌ها در IPFS Ethereum و POA پشتیبانی به عمل می‌آورد و شبکه‌هایی بیشتری قرار است ارائه شوند. بیشتر از ۳ هزار زیر گراف برای اپلیکیشن‌های پیشرفته و برنامه‌های دیگر به وسیله توسعه‌دهندگان گسترش پیدا کرده است. به صورت کلی ارز دیجیتال گراف یک پروتکل شاخص و جهانی API برای سازماندهی داده‌های حوزه بلاک‌چین و دسترسی آسان به GraphQL است.

 

ویژگی‌های گراف

چنانچه حتی شناخت کمی ‌از ارزهای دیجیتال داشته باشید، می‌دانید هر کدام از ارزهای دیجیتال دارای قابلیت‌های خاص خود هستند. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های ارز دیجیتال گراف (GRT)، وجود زیرساخت‌های غیرمتمرکز است. 
برای اطمینان از امنیت اقتصادی شبکه گراف و یک ‌پارچگی اطلاعات آن از گراف (GRT) استفاده می‌شود. ارز دیجیتال گراف (GRT) یک توکن ERC-20 روی بلاک‌چین اتریوم محسوب می‌شود که با استفاده از آن سرمایه‌گذاران قادرند به کسب درآمد بپردازند. 

گراف یک لایه اطلاعات در بالای بلاک‌چین ساخته است که شاخص‌گذاران قادرند از گروه اتریوم برای اجرای گره و یا نود گراف استفاده نمایند و یا می‌توانند از اپراتورهای نود از جمله “”INFURA یا “”Alchemy استفاده کنند.

 

هدف ارز دیجیتال Graph

پروژه تست نت (Test net) در اواخر جولای لانچ شد. سپس این پروژه هجوم ثبت نام اپراتورهای بسیاری را شاهد بود که از این میان ۲۰۰ نود موفق به پیاده‌سازی نودهای گراف شدند. همچنین هدف بعدی این پروژه، ایجاد و توسعۀ نمایه‌گذاران (Indexers) شخص ثالث و جایگزین ‌کردن آنها به جای‌ هاست (Host) قبلی خواهد بود. بعد از آن نیز به غیرمتمرکزسازی کامل شبکۀ خود اقدام می‌کنند. 
هدف و دغدغۀ اصلی گراف، فراهم نمودن امکان ایجاد اپلیکیشن‌های بدون سرور و تسهیل استفاده از اینترنت نسل سوم برای همگان است. 

تیم Graph معتقد است که تمرکز زدایی به تغییر شکل و سازماندهی تعامل و ارتباط انسان‌ها با یکدیگر می‌انجامد.

 

نقشه راه و وایت‌ پیپر شبکه گراف

پروژه گراف یکی از جدیدترین پروژه‌‌های حوزه کریپتوکارنسی به شمار می‌رود، لذا هنوز نقشه راه کاملی برای آن ارائه نشده است، ولی تیم گراف ۴ مرحله اولیه به منظور آغاز نقشه راه خود در نظر گرفته است که به شرح زیر می‌باشد:
• منبع باز بودن: نخستین نسخه این نرم‌افزار یک شاخص‌ ساز مستقل برای اتریوم و IPFS می‌باشد که نودهای آن در رویدادهای اتریوم مشترک شده و اسکریپت‌‌های ارائه شده به وسیله کاربر را به داده‌ تبدیل می‌کند و در ادامه آن‌ها را به شاخص داده تبدیل و از طریق GraphQL در دسترس قرار می‌دهد. مشکل مدیریت مجدد بلاک و به روزرسانی جدید مواردی است که باید برطرف شود. 
• میزبانی از سرویس‌‌ها: پروژه‌‌ها می‌توانند نودهای خود را اجرا نمایند، ولی ما قصد داریم یک سرویس میزبان ارائه دهیم تا ساخت آن بر روی گراف آسان باشد. ما برای پشتیبانی از پروژه‌‌ها و آغاز جامعه خود این سرویس را با ضرر اجرا می‌کنیم. 
• شبکه غیرمتمرکز: شبکه غیرمتمرکز ما این امکان را در اختیار تمامی‌افراد قرار می‌دهد تا نودی برای کمک به شاخص‌ سازی، ذخیره‌سازی، اعتبار سنجی و پردازش کوئری در شبکه به وجود آورند. یک بازار کارآمد تاسیس می‌شود تا نودها بتوانند کارمزد خدمات خود را کسب کنند و پروژه نیز از یک راه‌ حل شاخص‌ سازی غیر‌متمرکز، کم هزینه و قابل اعتماد برخوردار باشد. 

• وایت پیپر: ما اخیرا نسخه اولیه وایت پیپر خود را تنظیم کرده و انتشار دادیم ولی از آن زمان طراحی را بهبود بخشیده‌‌ایم. بعد از راه‌اندازی کامل، ما بنا داریم که یک وایت پیپر دقیق را با تمام بروزرسانی‌های اخیر انتشار دهیم.

 

شبکه گراف چگونه کار می‌کند؟

برای شاخص‌سازی داده‌های مبتنی بر اتریوم، گراف از “مانیفست subgraph” استفاده می‌کند. این کار اشاره دارد به توصیف subgraph که شامل داده‌های مربوط به قراردادهای هوشمند، رویدادهای بلاک‌چین و و روش کار در نقشه‌برداری از داده‌های روادید با یکدیگر، قبل از اینکه همه آنها در پایگاه داده سیستم‌عامل نگهداری شوند. 
جریان داده‌ها از تراکنش‌ها، مانیفست subgraph و پایگاه داده از ساختار خاصی پیروی می‌کند. همه این موارد با برنامه‌های غیرمتمرکز که با کمک قراردادهای هوشمند، داده‌هایی را به بلاک‌چین اتریوم اضافه می‌کنند، آغاز می‌شود. سپس نود گراف وارد می‌شود که کل پایگاه داده بلاک‌چین را اسکن می‌کند، داده‌های جدیدی را جمع‌آوری می‌کند و آنهایی را که مربوط به کوئری کاربران هستند را فیلتر می‌کند. برای ساده‌سازی شاخص‌سازی، هر اطلاعاتی را که به کوئری زیرشاخه‌ها پاسخ دهد، شناسایی می‌کند. 
GraphQL پیوندی است بین داده‌های بلاک‌چین و برنامه‌ای که کاربر می‌خواهد آن را ارائه دهد. اما بازهم، از طریق نود گراف است که کاربران می‌توانند کوئری‌ها را به سیستم‌عامل تحویل دهند. پس از کل فرآیند، کاربران می‌توانند به نتایج کوئری‌های خود از برنامه‌هایشان نگاه کنند. 
اساساً چرخه جستجوی داده و شاخص‌سازی در سیستم عامل به این ترتیب است. کاربران می‌توانند برای اسکن از طریق subgraphها  که از قبل در پلتفرم هستند به مرورگر گراف مراجعه کنند. هر یک از این subgraphها دارای زمین مخصوص به خود هستند که کاربران می‌توانند از طریق GraphQL درخواست‌های خود را در آن انجام دهند.


اخیرا، شبکه گراف می‌تواند از شاخص‌سازی داده‌های حاصل از شبکه‌های اتریوم، IPFS و PoA پشتیبانی کند. شبکه‌های بیشتری هم وجود دارد که این پلتفرم در آینده از آنها پشتیبانی خواهد کرد. اما در حال حاضر، آنها بیش از ۲۳۰۰ subgraph مستقر کرده‌اند که توسعه‌دهندگان می‌توانند برای برنامه‌ها از آنها استفاده کنند. برخی از این برنامه‌ها آوه، Aragon، بالانسر، DAOstack، یونی‌سواپ، Synthetix و بسیاری دیگر هستند. 
موسسات زیادی از گراف پشتیبانی کرده‌اند. مایکل ‌اندرسون از کمپانی Ventures، در یک خبرنامه مطبوعاتی گفت: ما از Yaniv و تیم پشتیبانی آن بسیار راضی هستیم و ما امیدواریم که در رشد این شبکه غیرمتمرکز در هنگام راه‌اندازی آن کمک کنیم.‌ هایدن آدامز (Hayden Adams) از Uniswap همچنین در مورد چگونگی مفید بودن این بستر برای نیازهای تجزیه و تحلیل خود گفت:
ما به عنوان یک شرکت، پایگاه داده‌های خود را مدیریت نمی‌کنیم یا آنها را اداره نمی‌کنیم. در حال حاضر به دست آوردن داده‌های تاریخی از بلاک‌چین اتریوم به روشی کارآمد بسیار دشوار است. 

برنامه آنها، جدا از اینکه به زودی به بلاک‌چین‌های دیگر گسترش می‌یابد، این است که در آینده آن را تحت مالکیت همان جامعه قرار داده و اداره کند. این نیز در پاسخ به تغییر بسیاری از برنامه‌های بلاک‌چین به یک مدل غیرمتمرکز حکمرانی است.

 

نقش‌های کلیدی در پلتفرم گراف

کل اکوسیستم این پلتفرم از موارد زیر تشکیل شده است:
• مصرف‌کنندگان (Consumers): کاربرانی هستند که برای جستجوی خود به شاخص‌سازان پول پرداخت می‌کنند. البته مصرف‌کنندگان می‌توانند سرویس‌های وب یا هر نرم‌افزار دیگری باشد که با شبکه گراف مرتبط است. 
• شاخص‌سازها (Indexers): آنها در واقع نودهایی هستند که عملکرد شاخص‌سازی پلتفرم را حفظ می‌کنند. 
• متصدیان (Curators): با استفاده از GRT، متصدیان اطلاعاتی را که برای شاخص پلتفرم ارزشمند است را برای زیرمجموعه‌ها شناسایی می‌کنند. 
• نمایندگان (Delegators): اینها سایر استیکرهایی هستند که GRT خود را به شاخص‌سازهای موجود می‌دهند و بخشی از پاداش‌های اداره شده توسط نودها را کسب می‌کنند. 
• ماهیگیران (Fishermen): آنها بررسی می‌کنند که آیا پاسخ شبکه به کوئری دقیق است یا خیر. 

• داوران (Arbitrators): آنها تصمیم می‌گیرند که آیا شاخص‌ساز مخرب است یا خیر.

 

کیف پول ارز دیجیتال گراف

در صورتی که تجربه سرمایه‌گذاری و انجام معاملات در حوزه ارزهای دیجیتال داشته‌اید، می‌دانید که برای ذخیره‌سازی ارزهای دیجیتال خود نیازمند کیف پول هستید.
در حقیقت هر کیف پول از یک سری ارزهای دیجیتال پشتیبانی می‌کند که شما به می‌توانید به سادگی از آن برای ذخیره‌سازی ارز دیجیتال مورد نیاز خود استفاده نمایید. کیف پول ارز دیجیتال به دو صورت سخت‌افزاری و نرم‌افزاری وجود دارد. 
کیف پول‌های ارز دیجیتال مانند حساب بانکی شما عمل می‌کنند و آدرس کیف پول‌ها نیز مانند شماره حساب هستند. برای ذخیره‌سازی ارزهای دیجتال نیاز به کیف پول دارید. یکی از مهم‌ترین مکان برای ذخیره ارز دیجیتال گراف (GRT)، کیف پول‌های سخت‌افزاری رمزنگاری شده Ledger و TREZOR هستند. 
این کیف پول‌های سخت‌افزاری از تکنیک‌های رمزگذاری بسیار پیشرفته استفاده می‌کنند تا کاربران را از حملات سخت و یا حتی کلاهبرداری ساده فیشینگ که ممکن است کاربران با آن روبه‌رو شوند در امان نگه‌ دارد. 
کیف پول‌های سخت‌افزاری این امکان را به کاربران خود می‌دهد تا در صورت ربوده شدن و یا خراب شدن کیف پول بتوانند از طریق کارت‌های Mnemonic بازیابی نمایند. 
به صورت تقریبی مدل‌های ابتدایی کیف پول‌های سخت‌افزاری Ledger و TREZOR بین ۵۰ الی ۶۰ دلار به فروش میرسند و  One TREZOR و Ledger Nano S بهترین کارکرد را از لحاظ قیمت دارا هستند. 
هر دو کیف پول می‌‎توانند ارز دیجیتال گراف یا GRT را به شکل آفلاین و امن نگهداری کنند. 

ارسال دیدگاه

آخرین مطالب