شنبه الی پنجشنبه: 9:00 - 15:00
آموزش سرمایه‌گذاری و ترید ارزهای دیجیتال
0935-222-2675
با ما تماس بگیرید
دفتر مرکزی
مشهد- بین فکوری ۸ و ۶
info@digilearncenter.ir
با ما در ارتباط باشید!

اندیکاتور

خانه - تحلیل تکنیکال - اندیکاتور

اندیکاتور

اندیکاتور

در آموزش گام به گام تحلیل تکنیکال بازار رمزارزها به معرفی الگو‌های قیمتی و نموداری پرداختیم و از آنها به عنوان‌ یک ابزار در تحلیل کردن نام بردیم، اکنون نیز قصد معرفی ابزار دیگه‌ای به شما هستیم، در ادامه با‌ اندیکاتور‌ها (indicators) و آموزش کار با آن‌ها و همچنین کاربردهایشان را در اختیار شما مشتاقان ‌یادگیری تحلیل تکنیکال ارز‌های دیجیتال قرار می‌دهیم.

اندیکاتور یا شاخص، نمودارهای کمکی در تحلیل تکنیکال هستند که از مواد خام تحلیل تکنیکال یعنی قیمت، زمان و حجم و ترکیب آن با توابع ریاضی ترسیم می‌شوند. در واقع و به طور ساده، اندیکاتورها با استخراج اطلاعاتی از نمودار قیمت و زمان آنها را در توابع ریاضی مشخصی قرار می‌دهند که خروجی این فرایند اطلاعاتی جهت تصمیم گیری در آینده به تحلیلگران ارائه می‌دهد.

انواع‌ اندیکاتورها

اندیکاتور‌ها انواع مختلفی دارند و تعداد آنها خیلی بیشتر از آن است که بتوانید به همه‌ی آنها احاطه پیدا کنید، اما مانند هر ابزاری‌ اندیکاتور‌هایی که موفق‌تر عمل کرده‌اند و از استقبال بیشتری برخوردار بودند معروف‌تر بوده و کاربردی‌تر نیز می‌باشند از همین‌رو ما نیز به معرفی معروف‌ترین آنها می‌کنیم.

نحوه‌ی کار

نحوه‌ی کار‌اندیکاتور‌ها‌ اینگونه است که با استفاده از داده‌های گذشته‌ی نمودار و پیروی از ‌یک سری الگو‌ها و روند‌های طبیعی که در آن مشاهده می‌شود، دست به بررسی ‌یک شاخص می‌زنند و نتیجه آن را به صورت کمی برای ما بیان می‌کنند؛ اکثر‌ اندیکاتور‌ها نیز نموداری بوده و بر روی نمودار اصلی قیمت نشان داده می‌شوند تا استفاده از آنها راحت‌تر باشد.

مقبولیت

تحلیل‌گران با استفاده از‌ اندیکاتور‌های متفاوت و بررسی انواع شاخص‌ها دست به تحلیل و معامله می‌زنند هرچند که افراد زیادی هستند که‌ اندیکاتور‌ها را ابزار مناسبی نمی‌دانند ولی با‌ این حال‌ اندیکاتور‌ها توسط تعداد زیادی از تحلیل‌گران مورد استفاده قرار می‌گیرند.

از‌اندیکاتور‌های معروف می‌توانیم به‌اندیکاتور‌های:

  • RSI قدرت نسبی
  • MACD
  • Moving average میانگین متحرک
  • بولینگر باند
  • مومنتوم
  • فیبوناچی
  • استوکستیک

از همه‌ی‌ اندیکاتور‌های بالا را می‌توانید به عنوان‌ یک ابزار تحلیل استفاده کنید همچنین شما می‌توانید آموزش تک‌تک آنها را می‌توانید در مقالات بعدی پیدا بکنید.

اسیلاتور‌ها

شاخه‌ای از‌ اندیکاتور‌ها هستند که به آنها اسیلاتور‌ها گفته می‌شوند، ‌این اسیلاتور‌ها بیشتر برای محاسبه هیجان بازار و احساسات بازار مورد استفاده قرار می‌گیرند. اسیلاتور‌ها معمولا به دلیل بررسی هیجان بازار دو محدوده را معرفی می‌کنند، ‌یکی محدوده اشباع فروش و دیگری محدوده اشباع خرید می‌باشد. نمودار با نزدیک‌شدن به ‌این محدوده‌ها به زودی روند خود را تغییر می‌دهد که ‌این موضوع می‌تواند برای ما به عنوان سیگنال خرید ‌یا فروش عمل بکند.

پس‌رو و پیش‌رو

اندیکاتور‌ها به طور کلی بر اساس کاربرد بر دو نوع هستند، ‌اندیکاتور‌هایی که آینده قیمت را پیش‌بینی می‌کنند را پیش‌رو می‌گویند و همچنین ‌اندیکاتورهایی که تنها روند فعلی را مشخص می‌کنند را ‌اندیکاتور‌های پس‌رو گویند. تحلیل‌گران بازار سرمایه از‌این نوع‌ اندیکاتور‌های پس‌رو مانند میانگین حرکت در تایید کردن روند فعلی استفاده می‌کنند.

از معروف‌ترین اسیلاتور‌ها می‌توانیم به RSI و‌ یا MACD اشاره بکنیم.

نتیجه‌گیری

اندیکاتور‌ها ابزار‌هایی هستند که خیلی به کمک تحلیل‌گران بازار‌های مالی می‌آیند و با استفاده از آنها ما می‌توانیم خطا‌های خود را به شدت کاهش بدهیم و مطمئن‌تر و با دید واضح‌تری نسبت به روند‌های بازار دست به معامله بزنیم، تیم ما نیز در‌این سایت سعی کرده است تا به معرفی معروف‌ترین ‌این‌ اندیکاتور‌ها بپردازد.

ارسال دیدگاه

آخرین مطالب