شنبه الی پنجشنبه: 9:00 - 15:00
آموزش سرمایه‌گذاری و ترید ارزهای دیجیتال
0935-222-2675
با ما تماس بگیرید
دفتر مرکزی
مشهد- بین فکوری ۸ و ۶
info@digilearncenter.ir
با ما در ارتباط باشید!

بیت‌کوین Wrapped‌ (WBTC)

خانه - ارزدیجیتال - بیت‌کوین Wrapped‌ (WBTC)

بیت‌کوین Wrapped‌ (WBTC)

ارز دیجیتال بیت‌کوین Wrapped‌ (WBTC)

رپد بیت‌کوین (توکن با نماد WBTC) در واقع همان بیت‌کوین است که روی بلاک‌چین اتریوم می‌توان آنرا دریافت، نگهداری و ارسال کرد.

پس به زبان ساده، هر یک توکن WBTC معادل یک بیت‌کوین ارزش دارد. یکی از موارد اصلی استفاده برای WBTC در امور مالی غیرمتمرکز است. توکن‌های Wrapped روشی ارائه می‌دهند که از طریق آن چندین موسسه در فضای ارزهای رمزنگاری شده می‌توانند برای عبور از مشکلات مشترکی که با اجرای فعلی استیبل کوین‌ها مواجه هستند همکاری کنند.

 WBTC (Wrapped Bitcoin) اولین استیبل‌کوین بر اساس چارچوب توکن‌های Wrapped، یک توکن ERC20 در اتریوم است که توسط بیت‌کوین به صورت ۱:۱ پشتیبانی می‌شود و اجازه دسترسی به dApps را به بیت‌کوین می‌دهد.

توکن‌های مبتنی بر اتریوم به لطف تصویب گسترده استاندارد ERC20 و ترجیح اتریوم به عنوان فناوری بلاک‌چین برای پروژه‌های Defi (مالی غیرمتمرکز) به عنوان یک کلاس دارایی مهم ظاهر شده‌اند. اخیرا بازار توکن‌های تحت حمایت پول فیات نیز با رشد چشمگیر و هیاهوی زیادی روبرو شده است.

توکن‌های تحت حمایت دارایی (پول‌های ثابت) توکن‌های دیجیتالی هستند که معمولاً توسط دارایی‌های سنتی (مانند طلا، فیات) پشتیبانی می‌شوند و به یک دارایی پایدار وابسته هستند. این توکن‌ها را می‌توان به طور کلی در ۲ مدل طراحی طبقه بندی کرد.

 

ارز دیجیتال Wrapped Bitcoin چگونه کار می‌کند؟

تصور کنید که در حال حاضر شما شناخت خوبی از بیت‌کوین دارید و برای استفاده از نرم‌افزار در سیستم مالی غیرمتمرکز یا همان دیفای آماده هستید. ولی یک مشکل وجود دارد؛ رمزارزهای زیادی وجود ندارند که بتوانند شبکه بیت‌کوین و اتریوم را به یکدیگر متصل کنند. در این صورت ارز دیجیتال Wrapped Bitcoin به شما کمک می‌کند که این مشکل را حل کنید.

ارز دیجیتال Wrapped Bitcoin این امکان را دارد که هر مقدار نقدینگی را که نیاز داشتید با توجه به پروتکل‌های دیفای در اختیار شما قرار دهد و بین دو شبکه بلاک‌چین جابه‌جا کند.

این ارز دیجیتال، یک توکن ERC-20 است که با بیت‌کوین نسبت یک به یک (۱:۱) دارد. (برخی سعی کردند که این استیبل کوین را معادل بیت‌کوین معرفی کنند، اما موفق نبودند).

زمانی که بیت‌کوین به ارز دیجیتال Wrapped Bitcoin تبدیل می‌شود، روی بیتگو تراست (BitGo Trust) ذخیره می‌شود. برای اینکه این رمزارز شفافیت کامل داشته باشد (موضوعی که دیگر استیبل کوین‌ها با آن مشکل دارند) میزان توکن‌های در گردش این رمزارز به صورت عمومی نیز منتشر شده است.

Wrapped Bitcoin را بیت‌کوین تأیید کرده و جزو دارایی‌های اصلی خودش نامیده است. این امر باعث ایمن شدن سرمایه‌گذاری روی آن می‌شود.

 

استیبل کوین الگوریتمی:

استیبل کوین‌های الگوریتمی توسط هیچ ارز فیات و یا ارز دیجیتالی پشتیبانی نمی‌شوند. این استیبل کوین‌ها توسط الگوریتم‌ها و قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌شوند تا ارزش کوین پایدار بماند. در اصل، اگر قیمت یک کوین ریزش کند و مردم شروع به فروش کنند، یک سیستم استیبل کوین الگوریتمی باعث کاهش عرضه کوینمی‌ شود تا قیمت حفظ شود. اگر قیمت یک کوین بالا رود و مردم شروع به خرید کنند، کوین‌های جدید ایجاد و وارد بازار می‌شوند تا این افزایش عرضه سبب کاهش قیمت شود.

 

استیبل کوین متمرکز:

محبوب‌ترین و رایج‌ترین نوع استیبل کوین، نوع با پشتوانه پول فیات است. وابستگی ارز دیجیتال به پشتوانه‌اش ۱:۱ است یعنی هر واحد استیبل کوین با واحد متناظر ارز فیات نظیر دلار پشتیبانی می‌شود به این ترتیب که برای هر ارز صادر شده، صادرکننده مرکزی (یا بانک) مبلغی از ارز فیات را در اختیار خود نگه می‌دارد. یکی از جنبه‌های منفی این نوع از ارزهای دیجیتال پایدار، متمرکز بودن آنها است. از آنجا که این صادرکننده‌ها متمرکز هستند یعنی وابسته به یک نهاد دولتی هستند، بدیهی است که در اینجا ریسک بالایی وجود دارد و خطراتی مثل ورشکستی و رکود اقتصادی وجود دارد. بنابراین برای سرمایه‌گذاری روی آنها نیاز به اعتماد به این نهادهای متمرکز دارید. از جمله این توکن‌ها می‌توان به Tether و TrueUSD اشاره کرد.

 

توکن‌های WBTC چگونه تولید می‌شوند؟

اعضای حاکم WBTC DAO در مورد به روزرسانی‌ها و تغییرات اساسی در پروتکل و همچنین افرادی که می‌توانند نقش تاجران و نگهبانان سیستم و کسانی که می‌توانند تصمیم بگیرند را بر عهده می‌گیرند.

کاربرانی که بیت‌کوین دارند و می‌خواهند آن را به WBTC تبدیل کنند باید با بازرگانان تعامل داشته باشند. بازرگانان با انجام مراحل تأیید هویت کاربران، فرآیند حفظ یا سوزاندن توکن‌های رپد بیت‌کوین را آغاز می‌کنند. نگهبانان بیت‌کوین واقعی را نگه می‌دارند همچنین اختراع و سوزاندن واقعی توکن‌ها را در بلاک‌چین اتریوم انجام می‌دهند. هنگامی که Wrapped Bitcoin سوزانده می‌شود، بیت‌کوین از نگهبان به کاربر برگردانده می‌شود. وقتی WBTC جدید گرفته می‌شود، بیت‌کوین از کاربر گرفته شده و توسط نگهبان ذخیره می‌شود.

 

تفاوت Wrapped Bitcoin با بقیه توکن‌ها چیست؟

با توجه به این که هنوز میان بیت‌کوین و اتریوم فاصله وجود دارد زنجیر‌های این دو نمی‌توانند با یکدیگر ارتباط داشته باشند. مردم برای استفاده از سرمایه خود در هر نوع پروژه مالی نیاز دارند تا بتوانند به آن پروژه اعتماد کنند. Wrapped Bitcoin امنیت و اعتماد خود بیت‌کوین را در میان مردم هنوز ندارد. این به این خاطر است که خود بیت‌کوین توسط کدها اداره می‌شود و WBTC توسط ارگان‌ها و افراد مختلف.

این توکن برای افزایش اعتماد تمام اطلاعات مربوط به نقل و انتقالات و تراکنش‌های بیت‌کوین به اتریوم را منتشر می‌کند. در واقع کاربران می‌توانند ببینند که چقدر WBTC به بلاک‌چین بیت‌کوین ارسال شده است. و همچنین می‌توانند صحت آنها را پیگیری و تایید بکنند.

 

چگونه رمز ارز بیت‌کوین را به ارز دیجیتال WBTC تبدیل کنیم؟

در مرحله اول این فرآیند برای تبدیل بیت‌کوین به WBTC، یک کاربر ممکن است با هیچ یک از پلتفرم‌هایی که در Marchant در صفحه الگوهای WBTC برچسب زده شده است، ‌مواجه نشود.

در مرحله دوم یک کاربر مستلزم بازبینی کردن مشخصات خود از طریق دانستن مراحل پروسه است. بعد از آن، کاربر بایستی ارز دیجیتال بیت‌کوین خود را به کیف پول بیت‌کوین Merchant انتقال دهد. بعد از اینکه Merchant بیت‌کوین را دریافت کرد، به Custodian و BitGo اعلام خواهد کرد که مقداری ارز دیجیتال WBTC ساخته شده است. پس از به دست آوردن ۶ تایید در داد و ستد بیت‌کوین، Custodian ارز دیجیتال WBTC را هم ارز خواهد کرد.

و در آخر، رمز ارز WBTC به کیف پول کاربران اتریوم فرستاده خواهد شد. دراینجا شما روندی که باید بیت‌کوین را به WBTC تبدیل کنید، مشاهده می‌شود.

 

فرآیند تبدیل ارز دیجیتال WBTC به رمز ارز BTC

  • در ابتدا کاربر باید شروع به در‌خواست آزادسازی بیت‌کوین از بستر WBTC‌ها کند.
  • پس از آزاد‌سازی، Merchant یک معامله سوخته برای تعدادی از ارزهای دیجیتال WBTC باز خرید می‌کند. مرچنت در واقع به فرآیندی اطلاق می‌شود که عمل خرید و فروش این توکن را انجام می‌دهد.
  • در مرحله سوم، پس از تایید ۲۵ بلوک اتریوم، Custodian ارزش تعدادی از بیت‌کوین‌ها را به آدرس بیت‌کوین Merchant انتقال می‌دهد.
  • پس از آن، Custodian تراکنش سوخته اتریوم را کامل می‌کند.
  • در مرحله پنجم این فرآیند، کاربران متحمل به انجام شیوه KYC(Know Your Customer) در آزاد سازی بیت‌کوین می‌شوند. که در قسمت قبل به توضیح آن پرداختیم.
  • پس از انجام شدن مراحل قبل، Merchant ارز دیجیتال بیت‌کوین را به آدرس کیف پول کاربر مورد نظر ارسال می‌کند. 

ویژگی‌های ارز دیجیتال WBTC

در نوشته‌های پیشین گفتیم که این ارز دیجیتال یک توکن اتریوم در اکوسیستم اپلیکیشن‌های غیرمتمرکزاست. از ویژگی‌های منحصر به فرد این ارز دیجیتال می‌توان از امکان پیاده‌سازی برنامه‌های غیرمتمرکز برای قرض گرفتن یا وام دادن استفاده کرد. علاوه بر این ویژگی که گفته شد، در ارز دیجیتال WBTC در مقایسه با بیت‌کوین، امنیت و اعتماد وجود ندارد چون این رمز ارز به جای استفاده از کد مخصوص نیازمند به سازمان‌ها و کاربران است.

 

هدف

هدف ارز دیجیتال Wrapped Bitcoin بازگرداندن نقدینگی به سیستم دیفای است. Wrapped Bitcoin یک نوآوری جدید است که قصد دارد بیت‌کوین را روی بلاک‌چین اتریوم اجرا کند. انجام امور مالی غیرمتمرکز، یکی از کاربردهای خوب این رمزارز است. با داشتن این رمزارز می‌توانید از فواید دیگر بلاک‌چین‌ها هم بهره ببرید.

 

چگونه توکن WBTC بخریم؟

تعدادی فروشنده رسمی وجود دارد که توکن WBTC را پشتیبانی می‌کنند از جمله سایت Coinlist.

برای خرید این توکن از این فروشنده‌ها، نیاز به احراز هویت (KYC AML) وجود دارد. در برخی اکسچنج‌های غیرمتمرکز از جمله idex.market نیز این توکن معامله می‌شود.

توصیه می‌شود در صورتی که قصد خرید WBTC دارید، با تغییر آی‌پی از طریق سایت بایننس خرید انجام دهید.

 

مزایا  WBTC

به طور خلاصه WBTC به دارندگان دارایی‌های دیجیتال اجازه می‌دهند تا سایر بلاک‌چین‌ها را کشف کنند بخش عمده‌ای از اکوسیستم Defi و DApps به جای بلاک‌چین بیت‌کوین، بر پایه شبکه اتریوم است. این می‌تواند برای دارندگان بیت‌کوین بسیار ناامید کننده باشد، زیرا این بدان معناست که استفاده از آن تقریباً غیرممکن است مگر اینکه دارایی‌های رمزنگاری خود را بفروشند یا ارزهای دیگر را بخرند.

ارسال دیدگاه

آخرین مطالب