شنبه الی پنجشنبه: 9:00 - 15:00
آموزش سرمایه‌گذاری و ترید ارزهای دیجیتال
0935-222-2675
با ما تماس بگیرید
دفتر مرکزی
مشهد- بین فکوری ۸ و ۶
info@digilearncenter.ir
با ما در ارتباط باشید!

تفاوت بین اثبات کار (Pow) و اثبات سهام (Pos)

خانه - دانشنامه - تفاوت بین اثبات کار (Pow) و اثبات سهام (Pos)

تفاوت بین اثبات کار (Pow) و اثبات سهام (Pos)

تفاوت بین اثبات کار (Pow) و اثبات سهام (Pos)

 

(Pow (Proof Of Work یا گواه اثبات کار

 اثبات سهام (Pow) به معنای یک نوع خاصی از پروتکل می‌باشد که باعث بالا رفتن امنیت شبکه می‌شود و هدف آن جلوگیری از هرنوعی از حمله و سوء استفاده می‌باشد.

در سال ۲۰۰۹ ابتدا بیت‌کوین این روش را پیش گرفت و باعث شد دیگر قابل هک نباشد. و آن بخاطر استفاده از این روش گواهی اثبات کار بود. در بیت‌کوین Pow با همراهی هشینگ به کار رفت و باعث غیرقابل نفوذ شدن دربرابر هکرها شد. بعد از بیت‌کوین درحال حاضر چند نوع دیگر از ارزهای دیجیتال هم از این روش استفاده می‌کنند. از Pow برای معتبر کردن تراکنش‌ها و اضافه کردن بلاک‌های جدید به بلاک‌چین استفاده می‌شود.

نحوه عملکرد گواه اثبات کار

عملکرد گواه اثبات کار (Pow) به این صورت است که باعث ایجاد یک فضای رقابتی برای تکمیل تراکنش و گرفتن پاداش بین ماینرها می‌شود. فضای رقابتی به این دلیل است که ماینرها باید معماهایی را حل کنند که بسیار سخت و پیچیده هستند. معادلات پیچیده‌ای که برای حل آن‌ها باید توان محاسباتی بسیار بالا باشد. که این معادلات شامل توابعی مانند:

هش Hash Function, فاکتورگیری عدد صحیح Integer Factorization و پروتکل معمای هدایت شده Guided Tour Puzzle می‌باشد.

بنابراین ماینری که توان محاسباتی بیشتری داشته باشد پازل یا معما را حل می‌کند. سپس راه حل خود را در اختیار بقیه ماینرها قرار می‌دهد و اگر دیگر ماینرها راه کار داده شده را تایید کردند، درنهایت تراکنش به بلاک و در آخر به شبکه بلاک‌چین اضافه می‌شود.

(Pos (Proof Of Stake گواه اثبات سهام

عملکرد اثبات سهام (Pos) هم مانند اثبات کار (Pow) است. درواقع هدف این دو این است که امکان دستکاری بلاک‌چین از بین برود. که Pos این کار را به صورت متفاوت‌تری انجام می‌دهد. در Pos به جای دستگاه‌های ماینینگ و ماینرها اعتبار‌سنج‌ها قرار می‌گیرد. اثبات سهام (Pos) برای حل مشکلات اثبات کار (Pow) به وجود آمد.

مراحل کار Pos

اعتبارسنج‌ها مقداری از کوین‌های خود را به عنوان سهام مشخص کرده و بعد روی یکی از بلاک‌هایی که فکر می‌کنند امکان اضافه شدن به بلاک‌چین را دارد شرط‌بندی می‌کنند.

در نهایت اگر بلاک انتخاب شده به بلاک‌چین اضافه شد، اعتبارسنج‌ها پاداشی به مقدار اندازه مشارکتشان داده می‌شود. به معنای ساده‌تر درPow هرچقدر توان محاسباتی بالاتر به تبع شانس افزودن بلاک هم بیشتر، یعنی موفقیت در گرو سیستم قوی‌تر است. اما درPos اگر بخواهیم شانس بیشتری برای موفقیت داشته باشیم باید دارای پول بیشتری در سیستم باشیم.

تفاوت‌های Pow و pos

  • با وجود عملکرد قوی، مطلوب و کاربردی مشابه اثبات کار(Pow) واثبات سهام ((Pos در استخراج ارز دیجیتال به وقت و انرژی کمتری نیاز دارد.
  • همچنین اثبات سهام (Pos) توانایی اجرای Masternodes را برای کاربرانش فراهم کرده است.
  • دراثبات سهام (Pos) بلاک‌ها ساخته می‌شوند ولی در اثبات کار (Pow) بلاک‌ها استخراج می‌شوند.
  • در Pos انتخاب تصادفی، میزان دارایی نود، مدت زمان سهام داشتن در انتخاب یک نود برای بررسی یک بلاک تأثیرگذار خواهد بود.
  • در سیستم Pow ارزها به صورت پاداش داده شده به ماینر ایجاد می‌شوند اما درPos از کارمزد تراکنش پاداش داده می‌شود.
  • Pow مقیاس پذیری پایینی دارد. در این روش قدرت محاسباتی زیادی توسط ماینرها تلف می‌شود.
  • در Pos  قدرت سخت‌افزاری دیگر مهم نیست. به همین خاطر با توجه به عملکرد بهتر قیمت تمام شده ارزان‌تر و مصرف انرژی پایین‌تری دارد.

ارسال دیدگاه

آخرین مطالب